به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه


با سلام
گروه آموزشی در نظر دارد با همکاری خانه زیست شناسی و دانشگاه فرهنگیان گرگان از تاریخ 25  تا 30 مهر ماه نمایشگاه کتاب های نشر خانه زیست و همچنین منتخبی از کتب کنکوری از انتشارات معتبر در این زمینه را برگزار نماید.
محل برگزاری نمایشگاه: دانشگاه فرهنگیان امام خمینی(پردیس خواهران)
از تمامی دبیران و دانش آموزان علاقمند جهت بازدید از نمایشگاه و خرید کتب مورد نیاز با تخفیف ویژه دعوت می گردد.
لازم به ذکر است  مجموعه ی جدید کتب زیست شناسی ترکیبی با عنوان زیر ذره بین از نشر خانه زیست شناسی برای اولین بار در این نمایشگاه معرفی و با تخفیف ویژه عرضه می گردد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 19 مهر 1394

    جمع آوری نمونه ها
    
    مارها به سه دسته سمی، نیمه سمی و غیرسمی تقسیم می شوند. در ایران بیش از 60 گونه مار شناسایی شده اند که 20 نوع آنها سمی و بقیه غیرسمی و نیمه سمی هستند. از بین مارهای سمی ایران، 6 گونه دارای فراوانی نسبی بوده و خطرناک هستند که این بخش مسوولیت تولید پادزهر علیه آنها را به عهده دارد. برای تولید پادزهر به سم عقرب ها و مارهای گوناگون نیاز است که صیادانی در سراسر کشور با داشتن مجوز از موسسه رازی، مارها و عقرب های مورد نیاز موسسه را تامین می کنند. به گفته دکتر «ابوالفضل اکبری»، رئیس بخش ایمینولوژی و تولید پلاسما و عضو هیات علمی موسسه رازی سالانه نزدیک به دو هزار حلقه مار سمی به موسسه آورده می شود. این مارها بیشتر از مارهای کبرا، افعی گرزه، افعی قفقازی، افعی زنجانی، مار شاخدار و مار جعفری هستند. از دو هزار حلقه ماری که به انستیتو آورده می شود 200 تا 250 حلقه، مار کبرا و افعی گرزه و بقیه از چهار گونه دیگر هستند. مارهایی که معمولاً به انستیتو آورده می شوند توسط 10 الی 12 صیادی که توسط موسسه آموزش دیده و دارای مجوز رسمی از انستیتو سرم سازی رازی هستند به انستیتو تحویل داده می شوند. این صیادان، شناخته شده بوده و به سازمان حفاظت محیط زیست نیز معرفی شده اند. این صیادان معمولاً از نواحی مارخیز کشور مثل استان خراسان، آذربایجان و استان مرکزی نمونه برداری می کنند. مارها و عقرب ها پس از تحویل از صیادان به مدت دو هفته قرنطینه می شوند تا ضدعفونی و عاری از انگل شوند. معمولاً، سم گیری پس از قرنطینه به عمل می آید.
    
    سم گیری
    
    سم گیری از مار توسط افراد مجرب و خبره با باز کردن دهان مار، ماساژ دادن و تحریک غده سمی که در پشت چشم و بالای سر مار قرار دارد انجام می گیرد. سم از داخل کانالی که در دندان نیش مار وجود دارد، به دست می آید. برای تهیه سم مار در گروه الاپیده مانند کبرا، از یک شیشه مخصوص استفاده می شود. رنگ سم در انواع مارها متفاوت است. ممکن است سفید روشن یا کدر یا زرد روشن یا نارنجی یا متمایل به قهوه یی باشد. گاهی سم مترشحه از غده های سمی چپ و راست مار از حیث کمیت و کیفیت با هم متفاوتند و این تفاوت در جنس های نر و ماده مارهایی که از یک نوعند نیز مشاهده می شود. مقدار سم کبرای نر بیشتر از سم کبرای ماده است ولی این نسبت در گروه افعی ها صدق نمی کند. سم کبرای مسن و تیره رنگ بیشتر از کبرای جوان و کم رنگ است. مقدار سم مار کبرا بیش از انواع دیگر است. به طور کلی از لحاظ میزان ترشح سم و قدرت کشندگی آن، مار کبرا، مار جعفری، گرزه مار و مار شاخدار به ترتیب از سایر انواع دیگر مارهای سمی ایران خطرناک تر هستند. اغلب مقدار سم نوزادان مارهای سمی برای کشتن یک فرد بالغ کافی است و گاهی مقدار تزریق سم به شکار کمتر است. این مورد به بلندی و کوتاهی دندان سمی مار بستگی دارد. سم گیری از عقرب با تحریک الکتریکی آخرین بند دم عقرب )که غده سمی عقرب در آنجا قرار دارد( انجام می شود. 
    
    دکتر «اکبری» درباره تعداد دفعات سم گیری از مارها گفت: «از آنجا که در سم گیری از افعی ها به غدد ترشحی شان فشار وارد می شود احتمال عفونی شدن غدد و آسیب مارها بسیار زیاد است. بنابراین در مورد افعی ها تنها سم گیری اولیه برای ما مهم است اما در مورد کبراها چنین نبوده و می توان 3 الی 4 بار آنها را سم گیری کرد. مارها معمولاً بعد از سم گیری برای فعالیت های آموزشی یا کارهای تحقیقاتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، برای انجام کارهای سیتولوژیک و تهیه کاریوتایپ مارها از مغز استخوان ستون فقرات آنها نمونه گرفته می شود. تعدادی نیز برای استفاده در دبیرستان ها، دانشگاه ها و سایر مراکز تحقیقاتی فیکس شده و در اختیار این مراکز قرار داده می شود.» دکتر «زارع» با بیان اینکه تهیه سم مار و سرم مارگزیدگی ایجاب می کرده است که برنامه انستیتو بر پایه جمع آوری مارهای سمی تنظیم شود، اظهار داشت که در آینده قرار است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه یی برای بازگرداندن مارها به طبیعت اجرا شود تا ضمن آنکه با مارگزیدگی مقابله می شود در حفظ توازن عوامل گوناگون طبیعت هم کوششی شده باشد.
    
    

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 13 مهر 1394

 1. مغز و پاسخ‌های دفاعی
 2. اکنون ما درک کاملا متفاوتی از رابطه میان مغز و سیستم ایمنی داریم و این درک از آنجا منشا می‌گیرد که شواهدی دال بر پاسخ مغز به پیام‌های سیستم ایمنی و بافت‌های آسیب دیده یافت شده است و ساختار دیدگاه سابق به کلی تغییر کرده است . تحقیقات چنین می‌نماید که مغز مجموعه‌ای از پاسخ‌های ایمنی موضعی و التهابی نشان می‌دهد و به طور قطع ارگان مهمی در راستای کنترل سیستم ایمنی و پاسخ‌های فاز حاد تلقی می‌شود . بسیاری از پاسخ‌ها در برابر امراض همچون تب، خواب و اشتها توسط هیپوتالاموس تنظیم می‌شوند.
 3. مغز پیام‌هایی را از بافت‌های عفونی و یا آسیب‌ دیده دریافت می‌دارد و ماهیت این پیام می‌تواند عصبی (از طریق اعصاب حسی) و یا همورال (از طریق مولکول‌های موجود در جریان خون) باشد. همچنین به نظر می‌رسد که پیام‌های عصبی توسط فیبرهای مرتبط با درد و نیز عصب واگ منبعث از کبد – ارگان کلیدی در تولید پروتئین‌ها فاز حاد – منتقل می‌گردند. ماهیت پیام‌رسان‌های مولکولی به خوبی شناخته نشده است اما اعتقاد بر آن است که پروستاگلندین‌ها ( که توسط آسپرین مهار می‌شوند ) و نیز پروتئین‌های کمپلمان (آبشاری از پروتئین‌های مهم در سیر نابودسازی مهاجمین) در این امر ایفای نقش می‌کنند. اما شاید مهمترین مولکول‌های پیام رسان در این زمینه پروتئین‌هایی باشند که ظرف ۲۰ سال گذشته بر ما آشکار شده‌اند – یعنی سایتوکین‌ها.
 4. سایتوکاین‌ها به منزله مولکول‌های دفاعی
 5. سایتوکاین‌ها مدافعین بدن هستند . تا کنون حدود ۱۰۰ نوع آنها شناسایی شده است و انواع جدیدتری از آنها نیز در راه کشف هستند. در حالت عادی این مولکول‌ها در غلظت‌های بسیار پایین در بدن وجود دارند اما به محض مواجهه با بیماری‌ و آسیب به سرعت کلید آنها روشن می‌شود. سایتوکاین‌ها انواع مختلفی را در برمی‌گیرند از جمله اینترفرون‌ها اینترلوکین‌ها، فاکتورهای تخریب بافتی و کموکاین‌ها. بسیاری از این مولکول‌ها در همان محل آسیب تولید می‌شوند و بر سلول‌‌های مجاور اثر می‌گذارند. اما تعداد دیگری وارد جریان خون شده و از این راه پیام‌ها به اندام‌های دور دست مانند مغز منتقل می‌شود . سایتوکاین‌ها در واقع همان مولکول‌هایی هستند که مسئولیت‌ پاسخ به بیماری‌ها وعفونت را بر عهده دارند.
 6. آنچه تولید سایتوکاین‌ها را سبب می‌شود محصولات باکتریایی، ویروسی و آسیب‌هایی که بقای سلولی را تهدید می‌کنند مانند سموم و مقادیر کم اکسیژن می‌باشد . کنترل کننده مهم دیگر در این بین مغز می‌باشد که از طریق پیام‌های عصبی که به بافت‌ها ارسال می‌کند(عمدتا از راه سیستم‌ سمپاتیک ) و یا هورمون‌ها(از قبیل کورتیزول مترشحه از غده فوق کلیه ) کلید فعالیت سایتوکاین‌ها را خاموش و روشن می‌کند. سایتوکاین‌ها جزء‌ آن دسته مولکول‌هایی هستند که نقش‌های متعددی ایفا می‌کنند و بخصوص بسیاری از آنها اجزای سیستم ایمنی مانند تورم، تغییرات موضعی ، جریان خون ، راه اندازی موج دوم پاسخ‌های التهابی را فعال می‌کنند.
 7. سایتوکاین‌ها تقریبا روی همه ساختارهای فیزیولوژیک اثر می‌گذارند و حتی با اثر بر روی کبد موجب ساخته شدن پروتئین‌های فاز حاد می‌شوند. با وجود تشابهات زیاد عملکردی این مولکول‌ها تفاوت‌های چشمگیری با یکدیگر دارند و برخی اثرات ضد التهابی دارند. گروهی به طور موضعی بر روی سلول‌های مجاور خود اثر می‌گذارند و دسته‌ای دیگر همچون هورمون‌ها به گردش خون رها می‌شوند.
 8. استرس و سیستم ایمنی
 9. همگی ما شنیده‌ایم که در شرایط استرس سطح ایمنی‌مان افت می‌کند و بیمار می‌شویم. اکنون ما می‌دانیم که استرس چگونه به طور مستقیم واز طریق مسیر hpa و نیز به طور غیر مستقیم سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. استرس سیستم ایمنی و در نتیجه حساسیت ما نسبت به بیماری را تغییر می‌دهد . البته این واکنش به نوع استرس و نیز نحوه پاسخ ما بستگی دارد – برخی افراد به خوبی شرایط استرس‌زا را تحمل می‌کنند.
 10. تنها استرس‌هایی قادر به تسلیم سیستم ایمنی ما هستند که بسیار وخیم‌اند، همچون کار بیش از حد و نیز تراژدی‌های زندگی.
 11. یکی از مولکول‌های مهمی که در جریان استرس افزایش می‌یابد فاکتور آزاد کننده کورتیکوتروفین )crf( است .
Crf مسیر کوتاهی از هیپوتالاموس به سمت هیپوفیز را طی می‌کند تا هورمون دیگری به نام فاکتور آزادکننده آدرنوتروفین)acth ( رهایش یابد . هورمون اخیر از راه جریان خون طی مسیر می‌کند تا به غده فوق کلیه رسیده و در آنجا هورمون‌های استروئید (در انسان این هورمون کورتیزول است) را آزاد کند. استروئیدها ترکیبات بسیار مهمی در روند سرکوب پاسخ‌های ایمنی و التهاب هستند اما داستان بسیار پیچیده‌تر از اینهاست . زیرا هورمون‌ها و عوامل عصبی دیگری نیز در کارند و همچنین برخی از شرایط ملایم استرس‌زا حتی تقویت کننده سیستم ایمنی هستند .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 12 مهر 1394
شرح عنوان:
ماست سلها سلولهای بزرگی هستند که به تعداد زیاد در بافت همبند یافت می‌شوند و سیتوپلاسم آنها حاوی گرانولهای درشت و بازوفیل می‌باشد. این سلول ها جزو گلبول های سفید طبقه بندی می شوند. سلول های ماست و بازوفیل ها یک نقش کلیدی را در واکنش های آلرژیک سریع و نیز التهابی ایفا می کنند. وظیفه اصلی ماست سلها ذخیره واسطه‌های شیمیایی است که در جریان واکنشهای آلرژیک آنها را آزاد می‌سازند و مهمترین واسطه‌های شیمیایی مترشحه بوسیله ماست سلها هپارین و هیستامین می‌باشند. از جمله واسطه های التهابی دیگر می توان به پروتئاز و عوامل هدایت گر روی غشاء سلول(chemotactic) اشاره نمود. این سلول ها سوخت و ساز یک نوع اسید چرب با نام اسید arachidonic را نیز که روی عروق، بافت همبند، سلول های التهابی، غدد مخاطی و عضلات صاف اثر گذار است، کنترل می نمایند.
ماست سل ها در بافت همبند بوده و در جریان خون جاری نیستند.
هنگامی که فرد مستعد به آلرژی در معرض یک عامل حساسیت زا( آلرژن) قرار می گیرد، ابتدا ” ایمونوگلوبولینE” از لنفوسیت های ب آزاد می شود، اگر این افراد مجدداً در معرض همان عامل خارجی حساسیت زا قرار گیرد، ایمونوگلوبولینE به گیرنده های موجود در غشاء سلولی به نام سلول “ماست” (Mast cell) می چسبد و پس از اتصال، موادی از سلول” ماست ” آزاد می شود که به آنها ” مواد واسطه” می گویند. یکی از این مواد هیستامین نام دارد . هیستامین و سایر مواد واسطه آزاد شده بر روی مخاط بینی اثر گذارده و تغییراتی در آن ایجاد می کنند و از این رو علایم آلرژی بینی پدیدار می شود.
ماست سل هایی که در غشاهای مخاطی یافت می شوند بجای هپارین حاوی کند روایتین سولفات می‌باشند و بر این اساس ماست سلها را دو نوع متفاوت محسوب می‌کنند. لکوترین ماده دیگری است که توسط ماست سلها ترشح می‌شوند و باعث انقباض آهسته عضلات صاف می‌گردند. غشای ماست سلها حاوی رسپتورهای متعدد برای نوعی از آنتی بادی مترشحه توسط پلاسماسل به نام IgE می‌باشد. 
بازوفیل ها کوچکترین جزء در سیتوپلاسم ماست سل ها بوده و کارکرد آنها شناخته شده نیست. آنها در مغز استخوان متولد شده و پس از بلوغ و تکثیر در جریان خون آزاد می شوند. در صورت تحریک شدن در بافت ها قرار می گیرند.
هم ماست سل ها و هم بازوفیل ها دارای دانه های سیتوپلاسمی ویژه ای بوده که واسطه های التهابی را در خور ذخیره می کنند. آزاد سازی خارج سلولی این واسطه ها تحت عنوان degranulation شناخته شده و توسط عوامل زیر رخ می دهد:
- تخریب فیزیکی مانند دمای بالا، آسیب مکانیکی، اشعه یونیزه شده و ...
- مواد شیمیایی مانند سموم، زهر و پروتئاز.
- واسطه های درونی شامل پروتئاز بافتی، پروتئین های کاتیونی مشتق شده از ائوزوفیل ها (eosinophils) و نوتروفیل ها 
- مکانیزم های ایمنی وابسته یا غیر وابسته به IgE. شاید با تجمع IgE و پیوند آنها به گیرنده با تمایل بسیار بالای FcRI روی سطح این سلول ها. در حالت غیر وابسته IgE، پپتید های C5a، C3a و C4a تشکیل شده و پس از آن آزاد سازی واسطه ها آغاز می شود.
دو دسته مواد واسطه التهابی توسط سلول های ماست و بازوفیل ها ترشح می شود. واسطه هایی که در دانه های درون سلولی ذخیره شده و پس از فعال سازی ترشح می شوند شامل آمین های بیوژنیک مانند هیستامین ها، پروتئازهای خنثی، سولفات ها و هپارین ها. هیستامین های آزاد شده روی گیرنده های H1، H2 و H3 سلول ها و بافت ها عمل نموده و سریعا در خارج سلول سوخت و ساز می شوند. 
تعداد سلول های ماست و بازوفیل ها در محل التهاب افزایش می یابد. جهت دسترسی به این نواحی بازوفیل ها بایستی از خون به محل بافت مهاجرت کند. مهمترین مرحله در این فرایند چسبیدن سلول ها به غشاء رگ و قلب می باشد. چسبیدن سلول ها توسط گیرنده های چسبنده روی سطح بازوفیل و ماست سلول ها بوده و پس از اتصال با تحریک سازی سلول ها، سایتوکان (TNF- و IL-4) ترشح شده که چسبندگی را افزایش میدهد. افزایش تعداد سلول های ماست و بازوفیل ها و ترشح مواد در محل التهاب موجب از بین رفتن جراحت شده و با شدت گرفتن می تواند سبب پاسخ التهابی مزمن گردد. بنابراین دست کاری چسبندگی سلول های ماست و بازوفیل ها می تواند یک استراتژی موثر در کنترل غلبه بر پاسخ التهابی و آلرژیک است. 
سلول های ماست با آنتی بادی ایمونوگلوبین E (IgE) پوشیده شده اند. 
برخی آنتی ژن ها در گرد و غبار وجود داشته که با نفوذ به زیر پوست سلول های ماست و بازوفیل را ازبین می برند. این آنتی ژن ها به سلول های ماست چسبیده و دانه های داخل سلول را مجبور می کنند که محتویات خود را به بافت اطراف بیرون بریزند. با این کار سایر سلول های التهابی فعال شده و پوست ملتهب، قرمز و خارش دار می شود.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 8 مهر 1394

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات