به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه


ببنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 25 شهریور 1394

 تعیین جنسیت در زنبور به لقاح بستگی دارد. زنبورهای دیپلوئید دارای 32 کروموزوم هستند و بنابراین گامت های آنها 16 کروموزوم دارند. زنبورهای نر هاپلوئیدند و 16 کروموزوم دارند، نرها چون هاپلوئیدند نمی توانند میوز انجام دهند بنابراین گامت های آن ها از طریق میتوز ایجاد می شوند. درزنبور بعضی تخمک ها با گامت نر لقاح انجام می دهند و ماده های دیپلوئید را بوجود می آورند (2n=32و تخمكهای لقاح نیافته به صورت بكرزایی (پارتنوژنز) تكثیر كرده و نرهای هاپلوئید و بارور را ایجاد می کنند (n=16)                                                                                                      

   ظرف دوروز اول، همه ی لاروها از ژله شاهانه (كه شامل گرده، عسل و مقدار نسبتا زیادی ویتامین بویژه ویتامین اسید پانتوتنیك كه از غدد حلقی زنبورهای كارگر ترشح می شود) تغذیه می كنند، از آن پس لاروهای نر و كارگر بیشتر از عسل و گرده استفاده می كنند ولی لاروهای ملكه بیشتر به تغذیه از ژله شاهانه ادامه می دهند، همین امر باعث می شود ملكه ها با سرعت زیاد رشد كرده و بزرگ شوند.

زمان لازم برای تكامل ملكه 16 روز- كارگرها 21 روز و نرها 24 روز می باشد.

    اولین ملكه ای كه از حجره خارج می شود سایر لاروهایی را كه در حجره های مخصوص قرار دارند نیش می زند و می كشدإإإ اگر اتفاقا دو ملكه به طور همزمان از جایگاه در آیند فورا نبردی مرگبار را آغاز می كنند تا فقط یكی از آنها باقی بماند.

    معمولا در یك روز آفتابی و بعد از ظهر ملكه از كندو خارج می شود (پرواز جفت گیری) و به ارتفاعات زیاد پرواز می كند، نرها همراه حیوان ماده خارج می شوند، ملكه با یكی از  نرها می آمیزد و میلیونها اسپرم دریافت می كند، این اسپرم ها در كیسه ی واقع در درون شكم ذخیره می شوند، اسپرم های دریافت شده از همین یكبار جفت گیری تا آخر دوره تخمك گذاری ملكه باقی می مانند. ملكه بعد از لقاح به كندوی اولیه بر می گردد و نرها دیگر به كندو بر نمی گردند، زنبورهای نر در هنگام وفور شهد وجود دارند و پس از مدتی به بی غذایی افتاده و می میرند.

یك ملكه ممكن است 3 تا 5 فصل زندگی كند و یك میلیون تخم بگذارد، كارگرها معمولا 6 تا 8 هفته زنده می مانند.

 تولید عسل:

   زنبور كارگر در طول مدتی كه زنده است در مواقع مختلف وظایف گوناگونی را برعهده دارد. زنبورهای جوان باید كندوداری كنند و پروازهایی كه به منظور جمع آوری غذا صورت می گیرد بر عده كارگرهای مسن تر می باشدإإإ

زنبوری كه به جستجوی غذا می رود دانه های گرده ی سرشار از پروتئین و شهد گل را كه محلولی رقیق و شیرین است گرد می آورد، دانه های گرده در درون سبدهای گرده، واقع برروی پاهای عقبی حمل می شوند، اما شهد گل را زنبور وارد چینه دان (honey crop ) مخصوص خود می كند كه جزئی از لوله گوارش است و در درون آن بزاق تا حدی شیره مذكور را گوارش می دهد. هر زنبور پس از باز گشت به كندو، دانه ی گرده ی همراه را به درون یك جایگاه می نهد و شهد گل را به درون یك جایگاه دیگر بر می گرداند، زنبورهای دیگر دانه های گرده را محكم بسته بندی و تبدیل شهد به عسل را آغاز می كنند، این زنبورها در روی جایگاه های پر از شهد به سرعت بال می زنند تا آب آن تبخیر شود سپس در جایگاه پر از عسل را با موم می پوشانند.

در زمستان كه دانه های گرده در دسترس نیست عسل غذای اصلی زنبور را تشكیل می دهد.

 منابع:

  1- جانور شناسی عمومی جلد 3 – طلعت حبیبی

  2- مقدمه ای بر ژنتیك پایه – سنجش تكمیلی

  3- ژنتیك ومسائل آن- ترجمه دكتر هوشنگ خاوری

  4- دانش زیست شناسی جلد 2- ترجمه حمیده علمی غروی و حسین فر

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 6 شهریور 1394
کربنیک انیدراز ها یا کربنات دهیدراتاز متالوآنزیمی  دارای عنصر روی است . این آنزیم برای اولین بار در سال ۱۹۳۳ در گلبول قرمز کشف شد و بعد ها این آنزیم در همه ی ارگانیسم های زنده ، در پروکاریوت و یوکاریوت یافت شده اند ازجمله : باکتری ها ، جلبک ها ، گیاهان ، حیوانات ، دیاتوم ها  و غیره

کربنیک انیدراز ها را بر اساس ساختار کریستالی آن ها در ۵ خانواده تقسیم بندی کرده اند که  با وجود تنوع در ساختارشان ، همه ی آن ها در جایگاه فعالشان دارای عنصر روی هستند.

کربنیک انیدراز ها علاوه بر نقش مهمی که در انتقال گاز های تنفسی دارند ، در بافت های مختلف نقش های متنوعی بر عهده دارند که فرآیند های فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی مهمی را انجام می دهند از جمله:

انتقال یون ها ، ترانسپورت اسید و باز ، گلوکونئوژنز ، لیپوژنز، ساخت تعدادی از اسید های آمینه ، بیوسنتز نوکلئوتید های پیریمیدین  و ....

نقش کربنیک انیدراز در غشای گلبول قرمز در انتقال گاز های تنفسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است . در بافت های بدن غلظت دی اکسید کربن بسیار بیشتر از پلاسما است ودر جهت  شیب غلظت  دی اکسید کربن وارد گلبول قرمز می شود و توسط آنزیم کربنیک انیدراز به بیکربنات و پروتون تبدیل می شود ، پروتون تولید شده به هموگلوبین متصل می شود و جایگزین اکسیژن شده و این مکانیسم سرانجام باعث آزادسازی اکسیژن در بافت ها می شود و در جهت شیب غظت اکسیژن آزاد شده به درون بافت ها انتشار می یابد و بیکربنات تولید شده توسط آنزیم از طریق مبدل آنیون از دورن گلبول قرمز به درون پلاسما انتشار می یابد.( مطابق شکل زیر)

در شش ها وقایع بالا کاملا برعکس اتفاق می افتد اکسیژن در جهت شیب غلظت از شش وارد گلبول قرمز شده و به هموگلوبین متصل شده و پروتونی که در بافت به هموگلوبین متصل شده بود در این مرحله آزاد می شود و با بیکربات توسط آنزیم کربنیک انیدراز به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شود . دی اکسید کربن تولید شده در جهت شیب غلظت وارد شش ها می شود.( مطابق شکل زیر)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 6 شهریور 1394

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات