تبلیغات
به سوی المپیاد زیست - اتصال ویروس ها به غشای سلول ها
به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه


عفونت سلولهای حیوانی-اتصال به سلول

 سلولهای حیوانی بوسیله لیپید دو لایه(غشای پلاسمایی)محصور شده اند که انواع پروتئینها وارد آن شده است که سلول با محیط آنها ارتباط برقرار می کند. ویروسها در ربودن برخی پروتئینها به منظور ورود آن سلول تکامل پیدا کرده اند وسلول حیوانی نمی تواند آلوده شود مگر اینکه آن مولکولی را بیان کند که به عنوان گیرنده برای آن ذره ویروسی در سطح آن خدمت کند.

ویروسها به سلولهای حیوانی از طریق مولکولهای گیرنده موجود در سطح سلول متصل می شوند اینها معمولا پروتئین ها،کربوهیدرات ها،هستند و بسیار به ندرت لیپیدها نیز استفاده می شوند.

 تعامل گیرنده ویروس خیلی خاص می باشد اما ویروسهای یک خانواده شاید از گیرنده مشابه استفاده کنند. یک استثنا قابل توجه قند  Nاستیل نورامینیک اسید است که اغلب نیمی از انتهای گروه کربوهیدراتها،گلیکوپروتئین ، یا گلیکولیپید را تشکیل می دهد و به عنوان گیرنده غشایی چند خانواده مختلف ویروسها استفاده می شود.

 برخی ویروسها میتوانند بیش از یک نوع مولکول را به عنوان یک گیرنده اصلی استفاده کنند(به عنوان مثال،رئوویریده به بتاآدرنرژیک یا Nاستیل نورامینیک اسید متصل می شود).

ویروس ها به سه نوع مختلف مولکول گیرنده در سطح سلول به طور متوالی متصل می شوند.اینها گیرنده های با میل کم،گیرنده های ابتدایی و گیرنده های ثانویه یا همکار هستند.

 در اصل گیرنده ها در غلبه بر نیروهای دافعه که ممکن است بین ویروس و سلول وجود داشته باشد عمل می کنند و اجازه می دهند ذره ویروسی تماس نزدیک با لیپید دولایه غشای سلول داشته و باعث رها سازی ژنوم ویروسی در سلول شود. نوع اول گیرنده مولکول با فراوانی بالا است که اختصاصی بودن پایین و میل ترکیبی پایین با ویروس دارد. این خدماتی به ویروس می دهد که خارج از مایع سلول و در تماس مستقیم با مولکولهای سطح سلول باشد. ویروسای متعددی از جمله HIV-1 از  هپاران ها استفاده می کنند در حالیکه دیگران از قند،Nاستیل نورامینیک اسید(NANA) به عنوان گیرنده اولیه خود استفاده می کنند(جدول5.1). این اتصال معمولا به دنبال میانکنش با بیشتر مولکولهای سطح سلول که موجب عفونت می شوند می باشد.

اتصال 1-HIV به سلول هدف خود به عنوان مثال پیچیده است و از 3 گیرنده سلولی و 3 جایگاه اتصال ویروس تشکیل شده است(5.2-BOX). با این حال NANA تنها گیرنده برای ویروس های آنفولانزا است. در واقع برخی ویروس ها می توانند آنتی بادی اختصاصی ویروس را که غیر کد کننده است  به عنوان گیرنده ای اضافی استفاده    می کنند. آنتی بادی از طریق مناطق ثابت در گیرنده های FC که سلول های خاص در غشإ پلاسمایی خود دارند متصل شده و این امر منجر به عفونت می شود. اغلب سلول ها گیرنده ویروس را بطور منظم حمل نمی کنند و بطور معمول عفونی نخواهند شد. این فرآیند به عنوان افزایش وابسته به آنتی بادی، عفونت شناخته می شود.

در حالیکه ADE می تواند به آسانی در کشت سلول ها نشان داده شود در vivo in کمیاب است. یک مثال کلاسیک با ویروس تب دانگ(فلاوویروس) رخ می دهد. این ویروس بطور طبیعی باعث بیناری تحت بالینی خفیف یا بیماری های وابسته به تب در انسان می شود اما در حضور آنتی بادی قادر به آلوده کردن ماکروفاژها بوده و موجب عفونت های تهدید کننده حیات ( تب خونریزی دهنده دانگ و سندروم شوک دانگ) می شود.

5.2 عفونت سلول های حیوانی-ورود به سلول:

دسترسی به داخل سلول، ویروس متصل شده به سطح سلول باید از غشإ عبور کند. ویروس هایی با انولوپ های لیپیدی بوسیله ادغام در غشإ در سطح یا پس از گرفته شدن در وزیکول در سلول می رسند در حالیکه سلول های بدون انولوپ درونی هستند و در تمامیت وزیکولی که آنها را شامل شده شکاف ایجاد می کنند.

غشإ پلاسمایی که سلول را احاطه کرده یک ساختار بسیار متحرک و فعال است.شامل دو لایه چربی است که انواع پروتئین ها در آن وارد شده اند. غشإ با یک اقیانوس مقایسه شده و پروتئین ها مانند توده های یخ می توانند در عرض غشإ حرکت جانبی داشته باشند .

سلول ها بطور مداوم نمونه ها را از محیط زیست خود بوسیله اندوسیتوز می گیرند غشإ به درون تا خورده و وزیکول باریک شده به درون سیتوپلاسم کشیده می شود.

یا فرآیند معکوس انتقال به بیرون در خارج کردن مواد از سلول از قبیل آنزیم ها، هورمون ها یا انتفال دهنده عصبی می باشد.

 ویروس متصل شده به ویروس ها همانطور که در بالا توضیح داده شد ممکن است به جذب بیش تر گیرنده ها قبل از ورود به سلول و یا پوشش برداری احتیاج داشته باشد.زیرا گیرنده ها در غشإ لیپیدی متحرک هستند و هر دو متصل شده و گیرنده های آزاد می توانند حرکت جانبی داشته و همدیگر را بوسیله برخورد فصادفی پیدا کنند.

این جذب کردن تعداد متناهی گیرنده ها سیگنال نهایی برای ورود یا اغاز مرحله ی پوشش برداری است علاوه بر این اجازه می دهد که ویروس سلول هدف صحیح را پیدا کند,میانکنش با گیرنده ها ذره ویروسی را بر پوشش برداری و ورود ژنوم ویروسی به سیتوپلاسم سلول اماده می کند .

 جذب بوسیله ی سلول به دو صورت اتفاق می افتد:

ویروس های انولوپ دار بوسیله ادغام در دو لایه ی لیپیدی ویروس با یک غشائ سلول وارد می شوند در حالیکه ویروس های بدون انولوپ محصور شده در وزیکول بوسیله ی اندوسیتوز گیرنده –واسطه وارد می شوند و ژنوم ویروس در سیتو پلاسم سلول را می شود.

   ورود ژنوم ویروس های دارای انولوپ در سلول بوسیله ی فیوژن لایه های لیپیدی ویروس و سلول درpH  خنثی یا در pH  پایین همجوشی غشا پدیده ای زیستی فراگیر است که در فرایند بیشمار از لقاح در رفت و امد وزیکول های غشایی در داخل سلول رخ می دهد . با این حال دو لایه های لیپیدی ساختار های فوق العاده با ثبات هستند از دو تک لایه مرتب شده تشکیل شده اند با زنجیره های هیدروفوبیک بلند متشکل از ملکول های داخل و گروه های قطبی ,گروه های سر شارژ شده منفی در معرض سطوح داخلی و خارجی خود هستند . به عنوان نتیجه همجوشی یک فرآیندنیست و برای این که ادغام اتفاق افتد دو لایه سلولی باید در یک نقطه معین از هم جدا شوند و تشکیل یک لایه را دهند. این هنوز به طور کامل فهمیده نشده که چگونه رخ می دهد اما اطلاعات بسیاری درباره ی HIV1 وجود دارد . همجوشی مستقیم لیپید دو لایه HIV1 با غشائ پلاسمایی  بوسیله میانکنش توالی گیرنده- ویروس اغاز می شود (جعبه ی 5.2) . این باعث تغییرات کنفورماسیونی در ثبات پروتئین انولوپ می شود که در نتیجه در معرض قرار گرفتن انتهای ابگریز بخش GP41 ملکول های پروتئین انولوپ از موقعیت معمولا پنهانی خود در غشائ ویروس می باشد .

41gp نگهدارنده غشایی بخش ترایمر انولوپ است.

 فیوژن سه مرحله ضروری دارد . در مرحله اول, برخی از مناطق ابگریز N-ترمینال لح41 در لیپید دو لایه غشا سلول ادغام  می شوند , در مرحله ی دوم تعداد کمی از پروتئین های انولوپ GP41با همدیگر ترکیب شده به فرم کانال ابگریز بین دو غشا ,انحلال در هر دو لایه ایجاد شده و اجازه می دهد چربی اشفته در جریان میان کانال ابگریز و دولایه به گرد هم می ایند,تشکیل منافذ تلفیقی می دهند ,در نهایت بزرگ شدن منافذ به طوریکه ژنوم و پروتئین های همراه می توانند از ان عبور کنند و وارد سیتوپلاسم شده و دولایه ویروسی و سلول با هم متحد شوند .

. تلفیق ویروس های انولوپ دار دیگر از قبیل ویروس انفولانزا A صرفا فعل و انفعالات پروتئین –پروتئین باعث نمی شود بلکه نیاز به قرار گرفتن در معرض pH اسیدی دارد .

 ذره ویروس به سلول متصل شده و سپس در یک وزیکول بوسیله اندوسیتوز با واسطه گیرنده فرو می رود.با قاطعیت گفته می شود ویروس در وزیکول هنوز در خارج سلول است و نه در سیتوپلاسم , زیرا با غشإ پلاسمایی محصور شده است.

رها شدن ژنوم در سیتوپلاسم وابسطه به محیط داخلی وزیکول است که اسیدی می شود (pH =5-6).این تلفیقی از وزیکول اندوسایتیک با وزیکول دورن سلولی است که اندوزوم نامیده می شود . غشا به پروتئین اندو زومال متصل شده سپس پروتون های انولوپ ویروسی (هماگلوتنین ویروس انفولانزا) که N-ترمینال ابگریز پنهان غشا نگهدارنده بخشی از غشا را رها می کند .

فیوژن لیپید دولایه ویروسی با دو لایه ویزیکول سپس ادامه را دقیقا مطابق با شرح بالا بر رویHIV1 می باشد.

 

 

ورود ژنوم ویروس های بدون پوشش به داخل سلول

پس از اتصال، تمام ویروس های حیوانی بدون پوشش توسط گیرنده واسطه اندوسیتوزی سلول به درون وزیکول های درون سلولی گرفته شده، مانند ویروس آنفولانزای پوشش دار (دربالا). آزاد شدن ژنوم به درون سیتوپلاسم وابسته به تغییرات شکلی در پروتئین ویریون است که ممکن است با اتصال به گیرنده های وزیکول و یا کاهش PH محیط درونی وزیکول آغاز گردد. تغییرات شکلی مناطق هیدروفوبیک پنهان را آزاد می کند که می تواند در لایه وزیکول وارد کند، و با تشکیل یک کانال، که از طریق آن ژنوم وپروتئین های مرتبط با آن وارد سیتوپلاسم شوند.

 عفونت با این ویروس مستقل از PH پایین است.

ساختار پیچیده ای از ژنوم بدون پوشش و بدون پوشش ثانویه

باید اشاره کرد که بدون در نظر گرفتن ماهیت ذرات ویروس، آنچه که وارد سلول می شود ساختار نوکلئوپروتئین است، و نه اسید های نوکلئیک برهنه. علاوه بر این، هر ژنومی که وارد سلول می شود به عنوان یک نوکلئوپروتئین ویروسی پیچیده شده است، یا به سرعت با ساختار های سلولی مانند پلی مراز ها و یا ریبوزوم ها برای مرحله بعدی تکثیر مرتبط  شده است . پروتئین های ویروسی مرتبط با ژنوم شامل آنزیم ها برای سنتز اسید نوکلئیک، و پروتئین های ساختاری داخلی ویروس است که هسته اصلی برخی از ویروس های پیچیده تر را تشکیل می دهند. در اینجا همچنین نوکلئو کپسید های پروتئینی بدون پوشش ثانویه ممکن است وجود داشته باشند که در طی آن برخی از پروتئین های ویروسی حذف و یا بازآرایی می شوند. این از اشتباهات رایج است که اسیدهای نوکلئیک ویروسی بیرون کشیده می شوند( همانطور که اغلب آنها را نشان می دهند). اسیدهای نوکلئیک تک رشته ای ژنوم تشکیل ساختار دو رشته ثانویه در هر جا که  نواحی باز مکمل هم هستند می دهند و می توانند با هم جفت شوند، و تمام انواع اسیدهای نوکلئیک به احتمال زیاد مارپیچی محکم می باشند. بنابراین، اسیدهای نوکلئیک و پروتئین های مرتبط با آنها، سازه های پیچیده ای را تشکیل می دهند.

نا کارآمدی فرآیند عفونی یکی از جنبه های قابل توجه از عفونت های سلول های حیوانی توسط ویروس ها، نقص و تداخل آن است. به عنوان مثال، در عفونت با پولیوویروس، اکثریت RNA آلوده ویروس بعد از تعامل ویروس با سلول تخریب شده است. این چندین علت دارد، از جمله شکست تعامل سلول-ویروس برای تکمیل روند ورود یا فرآیندهایی که در بالا توضیح داده شد. بنابراین بجای تغییرات در ساختار کپسید ویریون که منجر به انتشار  RNA ژنومی به درون سیتوپلاسم و ترکیب آن باریبوزوم ها و بعد از آن با پروتئین رپلیکاز، توسط ریبونوکلئاز ها هیرولیز می شوند. چنین شکستی برای شروع عفونت، در کم ترین قسمت، برای ذرات عفونی زیاد نسبت به ذرات عفونی از1:1000 یا بیش تر است ( بدین معنا که از هر 1000 ذره یک ذره آغاز عفونت می کند). میکروسکوپ الکترونی و مطالعات بیوشیمیایی نمی تواند بین ذرات عفونی و ذرات غیر عفونی تمایز قائل شود. همچنین، بسیاری از ذرات غیر عفونی شامل ژنوم ویروس دست نخورده است. درنتیجه، این احتمال وجود دارد که بسیاری از این ذرات غیر عفونی بطور بالقوه عفونی باشند . به نظر می رسی رسد که احتمالا در اکثر ذرات ، تکمیل فرآیند عفونی با شکست مواجه شود. حضور بیش تر ذرات غیر عفونی برای کاربرد عفونی مسیر ورود ویروس مشکل آفرین است .

 

5.3 عفونت گیاهان

 عفونت سلول های گیاهی توسط ویروس ها بطور قابل توجهی متفاوت از عفونت سلول های حیوانی است. گیاهان دارای دیواره سلولی سفت و سخت متشکل از سلولز اند، و در نتیجه ویروس ها باید به سیتوپلاسم میزبان توسط برخی از فرآیند های آسیب زا وارد شوند.

دیواره سلولی اطراف غشإ پلاسمایی سلول های گیاهی، از اتصال و ورود ویروس ها از راهی که برای سلول های حیوانی شرح داده شد جلوگیری می کند(به بخش 5.1و5.2 نگاه شود). ویروس ها تنها به سیتوپلاسم سلول های گیاهی که بافت شان آسیب دیده می توانند برسند. بنابراین گیاهان یابا کمک ناقل آلوده، یعنی حیواناتی که از گیاهان تغذیه می کنند، یا تهاجم قارچ ها، و یا صدمات مکانیکی ناشی از باد یا غبور حیوانات، همه اینها اجازه می دهند تا ویروس ها بطور مستقیم به سلول ها وارد شوند. در آزمایشگاه، با اعمال ساینده ملایم کربورندوم در برگ ها در سنجش ضایعات محلی از مواد حاوی ویروس استفاده می شود(شکل b1.1). بسیاری از گیاهان بطور طبیعی به سبب حمل ویروس به توسط حیواناتی که از آنها تغذیه می کنند ، آلوده شده اند . با این حال، این انتقال یک فرایند اتفاقی نمی باشد بدین معنا که هر زمانی که حیوانی از یک گیاه غیر آلوده پس از یک گیاه الوده استفاده کند احتمالا رخ دهد. بلکه، انتقال بسیاری از ویروس های گیاهی فرآیندی بسیار اختصاصی است و به مشارکت حیوانات خاص به عنوان ناقل نیاز دارد. اگرچه برخی از ویروس ها، از جمله ویروس موزائیک توتون(TMV)، بدون نیاز به ناقل می توانند با شیوه ای مکانیکی و غیر اختصاصی منتقل شوند، بیش تر آنها یک ارتباط خاص با ناقل های حیوانی خود دارند که با سوراخ کردن بافت های گیاهی با Moutparts خود تغذیه می کنند ( جیرجیرک ها، شته ها، آفت، مگس سفید، شته مو، نماتود ها; رجوع به ضمیمه 2). هنگام ورود به گیاه، ذره ویروسی بدون پوشش در سیتوپلاسم از طریق اتصال کپسید به پروتئین های سیتوپلاسمی و تأثیر کاتیون های دو ظرفیتی قرار می گیرد. ژنوم منتشر شده در سرتاسر گیاه با توجه به ارتباطات بین سلول های گیاهی (پلاسمودسماتا) که به گیاه عملکرد تک سلولی می دهدحرکت می کند.این را می توان با گیاهان آلوده با ژنوم عفونی از یک ویروس جهش یافته، با یک پروتئین غشائی بدون عملکرد نشان داد. نشانه های معمولی بیماری بر روی برگ ظاهر می شود، که نشان می دهد پخش ویروس در داخل گیاه به صورت عادی با وجود جهش آن است. برای رسیدن به این هدف، ویروس های گیاهی رمزگذاری شده که حرکت پروتئین های ویروسی را در طول کانال های پلاسمودسماتاها می دهد و تسهیل انتقال ژنوم ویروسی به سلول های مجاور است.

 منبع:http://microbiology1.blogfa.com/

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 22 اردیبهشت 1393
پنجشنبه 3 مرداد 1398 11:49 ب.ظ
Its own method invited Jelqing necessitates pressing the male member almost like you are milking this headed for
mushroom blood vessels course. There is no physical exercise, bringing in any of
which engage in become shown to engender assured leads to prolonging
or clot. In reality, demanding progression may
lead just before injury or blemishing.
This facts agenda put under somebodys nose how the standard manhood extent
varies on or after land on the road to motherland.
The length ensued gauged arrived flabby chaos
along with chaps be alive scanned who were enthusiastic about his
or her male member extent plus would not exhibit operative manhood
swelling accomplished:
Very fearless males evaluate the item themselves in injecting of numerous oils (this
sort of so coconut smear with oil) along with items (like like
silicone or a briny remedy), usually without health direction. These plans might cause incredibly dangerous inflammations along with
infections, and also there isn't a demonstrate that they can be successful.


There has by no means been present a permissible symbol in favor of male
organ amplification, nevertheless appliance which agree to guys on the road to
place emphases on their male member for the purpose
of expanding a several centimeters further subsist shouted out.
شنبه 18 فروردین 1397 09:35 ق.ظ

You've made your stand pretty nicely!!
bulk cialis the best choice cialis woman generic cialis with dapoxetine estudios de cialis genricos cialis tablets for sale the best site cialis tablets achat cialis en suisse cialis side effects dangers price cialis wal mart pharmacy we like it cialis price
شنبه 4 فروردین 1397 09:17 ق.ظ

You actually reported it perfectly.
generico cialis mexico bulk cialis chinese cialis 50 mg if a woman takes a mans cialis india cialis 100mg cost online cialis click now buy cialis brand canadian drugs generic cialis cialis online napol tadalafil tablets
سه شنبه 14 شهریور 1396 10:10 ب.ظ
each time i used to read smaller posts which also clear their motive, and
that is also happening with this piece of writing which I am reading now.
یکشنبه 11 تیر 1396 07:30 ق.ظ
These are genuinely enormous ideas in on the topic of blogging.
You have touched some good points here. Any way
keep up wrinting.
دوشنبه 5 تیر 1396 05:53 ق.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you
have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Thanks
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:25 ب.ظ
Your style is unique compared to other folks I have read stuff from.
I appreciate you for posting when you have the opportunity,
Guess I will just book mark this web site.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:19 ق.ظ
Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several
weeks of hard work due to no backup. Do you have any methods
to protect against hackers?
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 04:34 ب.ظ
بعلی راست میگین، ایشون اطلاعاتش در این زمینه زیاده!
ما تقریبا 2 روز درمیان میحرفیم:)
مدیر جونسلام. حداقلش اینه که از من بیشتر اطلاع داره!!
شنبه 27 اردیبهشت 1393 10:07 ق.ظ
سلام ،ببخشید یکم خ دیر شد،گرفتاریم دیگه!
اره خ ممنون،ولی ایا میتونیم واس دوره برنامه ریزی کنیم؟اخه مباحث دوره ک معلوم نیس!
و ی مشکل:ما تو شهرمون هیچ گونه امکاناتی نداریم!
مدیر جونبهتره یه زنگ بزنی به دوستتون در گرگان و از ایشون راهنمای بگیری. فکر کنم اطلاعاتش درباره دوره از من بیشتر باشه!
سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 01:07 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید،
پیشنهادی ،توصیه ای واسه ما ها ندارین؟!
مدیر جونبا سلام و عرض تبریک
والا چی بگم!!؟؟
بنظرم با توجه با پاسخنامه ای که دارید خودتون بهتر میدونید شانس قبولیتون چجقدره.
پس اگه بیشتر از 50 درصد شانس دارید بهتره برنامه ریزی کنید که هم واسه امتحانات مدرسه بخونید و هم چنتا کتاب زیست مثل بیوشیمی و سیستماتیک گیاهی و جانورشناسی و روش های ازمایشگاهی رو بخونید. ریاضیتون رو هم تقویت کنید.. میتونید از ازمایشگاههای شهرتون استفاده کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی