به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه


اپی نفرین با نوراپی نفرین تفاوت کوچکی داردتفاوت این کتکول آمین با اپی نفرین در این است که اپی نفرین یک گروه کربوکسیل بیشتر دارد ولی هر دو ماده عملکردی مشابه دارند
 اپی نفرین و نور اپی نفرین در سلولهای کرومافین مغزی و یا سلولهای کرومافین سایر بافتها ساخته شده و در همان سلولها نیز ذخیره می‌شوند.


نورآدرنالین یا نوراپی‌نفرین :نوراپی نفرین هورمون استرس است و باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق ، انبساط راه‌های هوایی و افزایش قند خون شده و در بروز واکنش جنگ و گریز (Fight or flight) سیستم عصبی سمپاتیک موثر است. ماده‌ای با چند وظیفه‌ است، می‌تواند هورمون باشد و می‌تواند به عنوان انتقال دهندهٔ عصبی در سیستم سمپاتیک عمل کند.
از پایانه‌های نورون‌هایی ترشح می‌شود كه اجسام سلولی آنها در ساقه مغز و هیپوتالاموس واقع هستند. نورون‌های ترشح‌كننده نوراپی‌نفرین، به طور خاص، در لوكوس سرولئوس در پل مغز قرار دارد. 
نوراپی نفرین پس از ترشح از انتهاهای عصبی به سه راه از محل ترشح حذف می شود:1-جذب مجدد به داخل خود انتهاهای عصبی آدرنرژیك به وسیله ی یك روند انتقال فعال كه مسئول خارج كردن 50 تا 80 در صد نوراپی نفرین است.2-دیفوزیون به خارج از انتهاهای عصبی و به داخل مایعات بدنی اطراف و سپس به داخل خون كه مسئول خارج كردن قسمت باقی مانده ی نوراپی نفرین است 3-انهدام توسط آنزیم ها به میزان ناچیز (یكی از آنزیم ها مونوآمین اكسیداز است كه در خود انتهاهای عصبی یافت می شود و دیگری كاتكول-o-متیل ترانسفراز است كه به طور منتشر در تمام بافت ها وجود دارد).
در حال عادی نوراپی نفرینی كه مستقیما به داخل یك بافت ترشح می شود فقط برای چند ثانیه به حال فعال باقی می ماند و این موضوع نشان می دهد كه جذب مجدد ودیفوزیون به خارج از بافت سریع است. 
نوراپی نفرین و اپی نفرینی كه از قسمت مركزی غده ی فوق كلیه ترشح می شود به داخل خون وارد شده وبه حال فعال باقی می ماندتا اینكه به داخل یكی از بافت ها انتشار یافته و در آن جا به وسیله ی كاتكول-o-متیل ترانسفراز منهدم گردند.این عمل به طور عمده در كبد به انجام می رسد. بنابراین هم نوراپی نفرین وهم اپی نفرین پس از ترشح به داخل خون برای 10 تا 30 ثانیه به طور بسیار فعال باقی می مانند و سپس فعالیت آنها كاهش یافته و برای 1 تا چندین دقیقه بسیار ضعیفتر می شود.
اپی‌نفرین
اپی‌نفرین (آدرنالین) یک هورمون و نوروترانسمیتر است از دسته کاتکول‌آمین‌های درون‌ساز است. این ماده باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق و انبساط راه‌های هوایی شده و در بروز واکنش جنگ و گریز (Fight or flight) سیستم عصبی سمپاتیک موثر است.
اپی‌نفرین را اولین بار شیمیدان ژاپنی جوکیچی تاکامینه (به ژاپنی: 高峰 譲吉) در سال ۱۹۰۰ کشف کرد و در سال ۱۹۰۱ موفق به استخراج آن از غده فوق کلیوی گوسفند و گاو شد. این ماده اولین بار در سال ۱۹۰۴ به طور مستقل توسط فردریک تولز و هنری دریسدل داکین سنتز شد.
این ماده بیشتر در بخش مركزی غده فوق كلیه ترشح می‌شود كه از نظر جنینی یك گره سمپاتیك تغییر شكل یافته است. به نورون‌هایی كه این انتقال‌دهنده را می‌سازند، آدرنرژیك می‌گویند. اپی‌نفرین هم مانند نوراپی‌نفرین، پس از آزاد شدن در شكاف سیناپسی، دوباره جذب پایانه سیناپس می‌شود و مقدار كمی از آن به مواد شیمیایی غیرفعال تجزیه می‌شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 8 دی 1395

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات