تبلیغات
به سوی المپیاد زیست - روش تهیه سرم ضد زهر مار و عقرب
به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه    جمع آوری نمونه ها
    
    مارها به سه دسته سمی، نیمه سمی و غیرسمی تقسیم می شوند. در ایران بیش از 60 گونه مار شناسایی شده اند که 20 نوع آنها سمی و بقیه غیرسمی و نیمه سمی هستند. از بین مارهای سمی ایران، 6 گونه دارای فراوانی نسبی بوده و خطرناک هستند که این بخش مسوولیت تولید پادزهر علیه آنها را به عهده دارد. برای تولید پادزهر به سم عقرب ها و مارهای گوناگون نیاز است که صیادانی در سراسر کشور با داشتن مجوز از موسسه رازی، مارها و عقرب های مورد نیاز موسسه را تامین می کنند. به گفته دکتر «ابوالفضل اکبری»، رئیس بخش ایمینولوژی و تولید پلاسما و عضو هیات علمی موسسه رازی سالانه نزدیک به دو هزار حلقه مار سمی به موسسه آورده می شود. این مارها بیشتر از مارهای کبرا، افعی گرزه، افعی قفقازی، افعی زنجانی، مار شاخدار و مار جعفری هستند. از دو هزار حلقه ماری که به انستیتو آورده می شود 200 تا 250 حلقه، مار کبرا و افعی گرزه و بقیه از چهار گونه دیگر هستند. مارهایی که معمولاً به انستیتو آورده می شوند توسط 10 الی 12 صیادی که توسط موسسه آموزش دیده و دارای مجوز رسمی از انستیتو سرم سازی رازی هستند به انستیتو تحویل داده می شوند. این صیادان، شناخته شده بوده و به سازمان حفاظت محیط زیست نیز معرفی شده اند. این صیادان معمولاً از نواحی مارخیز کشور مثل استان خراسان، آذربایجان و استان مرکزی نمونه برداری می کنند. مارها و عقرب ها پس از تحویل از صیادان به مدت دو هفته قرنطینه می شوند تا ضدعفونی و عاری از انگل شوند. معمولاً، سم گیری پس از قرنطینه به عمل می آید.
    
    سم گیری
    
    سم گیری از مار توسط افراد مجرب و خبره با باز کردن دهان مار، ماساژ دادن و تحریک غده سمی که در پشت چشم و بالای سر مار قرار دارد انجام می گیرد. سم از داخل کانالی که در دندان نیش مار وجود دارد، به دست می آید. برای تهیه سم مار در گروه الاپیده مانند کبرا، از یک شیشه مخصوص استفاده می شود. رنگ سم در انواع مارها متفاوت است. ممکن است سفید روشن یا کدر یا زرد روشن یا نارنجی یا متمایل به قهوه یی باشد. گاهی سم مترشحه از غده های سمی چپ و راست مار از حیث کمیت و کیفیت با هم متفاوتند و این تفاوت در جنس های نر و ماده مارهایی که از یک نوعند نیز مشاهده می شود. مقدار سم کبرای نر بیشتر از سم کبرای ماده است ولی این نسبت در گروه افعی ها صدق نمی کند. سم کبرای مسن و تیره رنگ بیشتر از کبرای جوان و کم رنگ است. مقدار سم مار کبرا بیش از انواع دیگر است. به طور کلی از لحاظ میزان ترشح سم و قدرت کشندگی آن، مار کبرا، مار جعفری، گرزه مار و مار شاخدار به ترتیب از سایر انواع دیگر مارهای سمی ایران خطرناک تر هستند. اغلب مقدار سم نوزادان مارهای سمی برای کشتن یک فرد بالغ کافی است و گاهی مقدار تزریق سم به شکار کمتر است. این مورد به بلندی و کوتاهی دندان سمی مار بستگی دارد. سم گیری از عقرب با تحریک الکتریکی آخرین بند دم عقرب )که غده سمی عقرب در آنجا قرار دارد( انجام می شود. 
    
    دکتر «اکبری» درباره تعداد دفعات سم گیری از مارها گفت: «از آنجا که در سم گیری از افعی ها به غدد ترشحی شان فشار وارد می شود احتمال عفونی شدن غدد و آسیب مارها بسیار زیاد است. بنابراین در مورد افعی ها تنها سم گیری اولیه برای ما مهم است اما در مورد کبراها چنین نبوده و می توان 3 الی 4 بار آنها را سم گیری کرد. مارها معمولاً بعد از سم گیری برای فعالیت های آموزشی یا کارهای تحقیقاتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، برای انجام کارهای سیتولوژیک و تهیه کاریوتایپ مارها از مغز استخوان ستون فقرات آنها نمونه گرفته می شود. تعدادی نیز برای استفاده در دبیرستان ها، دانشگاه ها و سایر مراکز تحقیقاتی فیکس شده و در اختیار این مراکز قرار داده می شود.» دکتر «زارع» با بیان اینکه تهیه سم مار و سرم مارگزیدگی ایجاب می کرده است که برنامه انستیتو بر پایه جمع آوری مارهای سمی تنظیم شود، اظهار داشت که در آینده قرار است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه یی برای بازگرداندن مارها به طبیعت اجرا شود تا ضمن آنکه با مارگزیدگی مقابله می شود در حفظ توازن عوامل گوناگون طبیعت هم کوششی شده باشد.
    
    تزریق سم به اسب
    
    از آنجا که قدرت آنتی ژنیسیته سم پایین است، تزریق سم به اسب باعث تولید پادزهر در بدنش نمی شود. برای این منظور یاورهایی وجود دارند. این یاورها به سم اضافه شده و بعد به اسب تزریق می شوند. دکتر «زارع» در خصوص استفاده از یاورها خاطرنشان شد که هدف از استفاده از یاورها به معنای ضعیف کردن سم نیست، بلکه هدف کاهش انتشار سم به جریان خون است. در مورد سم عقرب و مار نتایج آزمایش ها نشان داده است که نباید سم ضعیف شود. اگر سم ضعیف شود خاصیت آنتی ژنیسیته خود را از دست می دهد. تعداد اسب های موجود برای تولید پادزهر 250 راس اسب 300 تا 500 کیلوگرمی است که همگی سالم و در محدوده سنی 4 تا 9 سال قرار دارند. بسته به نوع تزریق و نوع سم به کار رفته، از 5 تا 9 بار در یک دوره به آنها سم تزریق می شود. پس از کامل شدن دوره تزریق که حدوداً شش ماه به طول می انجامد یک مرحله استراحت به اسب داده می شود که حدود 7 تا 10 روز است. در مرحله بعد برای تهیه پلاسما از این حیوانات خونگیری می شود. مرحله بعد از خونگیری، تهیه پلاسما است. تهیه پلاسما با افزودن ماده ضد انعقاد به خون اسب انجام شده و پس از ته نشین شدن گلبو ل های خونی، مایع رویی )پلاسما( جدا می شود. این پلاسما حاوی پادزهر است که توسط سیستم ایمنی اسب تولید شده است. سپس پلاسما از نظر میزان خنثی کنندگی زهر کنترل شده و برای مراحل بعدی به بخش تصفیه سرم ارسال می شود. در بخش تصفیه سرم، روی پلاسمای ایمن شده طبق پروتکل های خاص مراحل مختلفی از جمله رقیق کردن، رسوب دهی پروتئین های اختصاصی و هضم آنزیمی انجام می گیرد و در نهایت محلولی که حاصل می شود حاوی گاماگلبولین های اختصاصی ضد سم است که توسط فیلترهای استریل کننده، استریل شده و در نهایت به عنوان پادزهر بالک شناخته می شود. براساس مجموعه دستورالعمل های بهداشت جهانی روی پادزهرهای بالک آزمایش های کنترلی انجام می شود و در صورت مثبت بودن تمام آزمایش ها، مجوز فرمولاسیون نهایی داده می شود. فرمولاسیون نهایی شامل تنظیم دقیق تیتر پادزهر براساس پروتکل سازمان بهداشت جهانی و افزودن نگهدارنده های مورد نیاز است. در مرحله بعد از فرمولاسیون نهایی، نمونه گیری انجام می شود و به بخش کنترل کیفیت ارسال می شود. پادزهر در بخش کنترل کیفیت تحت آزمایش های کنترلی قرار گرفته و پس از تایید نهایی مجوز تقسیم و بسته بندی داده می شود. پس از تقسیم و بسته بندی مجدداً آمپول ها توسط بخش کنترل کیفیت آزمایش می شوند. در صورت مثبت بودن جواب آزمایش ها به صورت محصول نهایی توسط وزارت بهداشت توزیع می شود. محصول نهایی برای سرم های ضدمار در آمپول های 10 میلی لیتری و برای سرم های ضدعقرب در آمپول های 5 میلی لیتری است.
    
    بحث کیفیت پادزهر
    
    «هر دارویی که ساخته می شود اگر برخی اصول خاص داروسازی در آن رعایت نشود، ممکن است تب زا باشد.» دکتر «زارع» در خصوص کیفیت پادزهرهای تولیدی انستیتو رازی گفت: «طی 6 الی 7 سال اخیر است که ما موفق شدیم تب زایی را از پادزهرها حذف و به استاندارد جهانی برسیم.» در ادامه دکتر «محمدپور»، معاون تحقیق واحد تهیه سم و سرم موسسه رازی در خصوص کیفیت پادزهرها اظهار داشت: «برای اینکه پادزهری که در بدن اسب تولید می شود به فرآورده یی تبدیل شود که قابل تزریق به انسان باشد باید خصوصیات ویژه یی داشته باشد و از یک سری استانداردهای بین المللی تبعیت کند، به عنوان مثال 1-باید ایمن بوده و در کوتاه مدت یا درازمدت عارضه جانبی ایجاد نکند. 2- تب زایی نداشته باشد.3- قدرت لازم برای خنثی سازی سمومی که به بدن وارد شده است، داشته باشد. 4- در همان لحظه یی که تزریق می شود در مصدوم ناراحتی ایجاد نکند تا مصدوم پذیرش لازم برای دارو را داشته باشد.» دکتر «محمدپور» در ادامه خاطرنشان کرد: «فرآورده های تولیدی این موسسه از نظر کیفیت مطابق با استانداردهای اروپایی است و بر اساس این استانداردها تولید می شوند.» وی در مورد میزان پادزهر تولید شده در موسسه گفت: «ما به طور کامل مصرف داخل را تامین کرده و در کنار تامین احتیاج های داخلی، صادراتی را نیز به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه و حتی برخی کشورهای اروپایی نیز داریم. هر سال حدود 50 هزار آمپول پادزهر ضدسم مار و حدود 70 هزار آمپول ضدسم عقرب به تقاضای وزارت بهداشت برای مصرف داخلی تولید و نزدیک به 10 هزار آمپول به کشورهای خارجی مانند اردن و باغ وحش های اروپا صادر می شود.»
    
    سرم چیست
    
    سرم ضدمارگزیدگی یا عقرب زدگی به موادی اطلاق می شود که خاصیت خنثی کنندگی سم مار یا زهر عقرب را داشته باشند. این سم کم و بیش هترولوگ است و با ایمن سازی حیوان علیه سموم مار تهیه می شود. سرم های ضدمارگزیدگی به روش آنزیماتیک یا هضم با پپسین و فراکسیون کردن با سولفات آمونیوم، تصفیه و تغلیظ می شوند. این سرم حاوی اندکی فنل است. سرم ضدمارگزیدگی نام های مختلفی دارد. سرم های موجود در بازار ایران که ساخت انستیتو رازی است به صورت پلی والان در آمپول های 10 سانتی متر مکعبی به نام «پلی والان آنتی ونوم» همراه با دستورالعمل و تاریخ مصرف عرضه می شود. این سرم بر ضد سم 6 نوع افعی )گرزه مار، مار شاخدار، مار جعفری، افعی دماوندی، افعی زنجانی و افعی قفقازی( و یک نوع کبرای ایران یا کفچه مار است. سرم های منووالان یا اختصاصی که بر ضد سم هر یک از انواع مارهای یاد شده تهیه می شود فقط در انستیتو رازی موجود است. ارزش درمانی هر یک از سرم ها بستگی به میزان قدرت خنثی کننده سم در هر سانتی متر مکعب سرم دارد. با سپری شدن تاریخ مصرف سرم، ارزش درمانی آن از بین می رود و اگر سرم حالت کدر و شیری رنگ پیدا کند دیگر قابل مصرف نیست. مقدار تجویز سرم ضد مارگزیدگی به یک بیمار به قدرت خنثی کنندگی سم، نوع میزان ترشح سم هر مار و علائم بالینی بستگی دارد. به طور کلی در حالات خفیف مارگزیدگی، تزریق یک یا دو واحد و در حالت سخت بیماری، دو تا شش واحد سرم پلی والان ضدمارگزیدگی تجویز می شود. در موارد سخت، 10 واحد و حتی بیشتر و گاهی تا 30 واحد یعنی 300 سانتی متر مکعب سرم برای یک بیمار مصرف شده که این مقدار خطرناک است و نباید تجویز شودنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 13 مهر 1394
جمعه 20 مهر 1397 02:11 ب.ظ

With thanks. I value this.
levitra 20mg buy levitra online levitra 20mg buy levitra online levitra online levitra 10 mg kopen generic levitra levitra without a doctor prescription buy levitra 20 mg levitra 20 mg
سه شنبه 10 مهر 1397 09:49 ب.ظ

Excellent data. Thanks!
we use it cialis online store generic cialis pill online viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg buy buying cialis overnight acheter cialis meilleur pri we like it safe cheap cialis cialis italia gratis buying cialis on internet venta cialis en espaa
یکشنبه 8 مهر 1397 10:20 ب.ظ

Thanks a lot! I like this.
cialis patentablauf in deutschland cialis tadalafil cialis en 24 hora legalidad de comprar cialis cialis en mexico precio warnings for cialis prescription doctor cialis cialis online 200 cialis coupon cialis coupons printable
یکشنبه 1 مهر 1397 02:58 ق.ظ

You actually said it superbly!
canadian discount pharmacies in ocala fl canadian viagra discount canadian pharmacies canadian pharmaceuticals for usa sales canadian online pharmacies rated canadian medications by mail top rated canadian pharmacies online canadian medications online canadian pharmacy viagra brand canadian online pharmacies reviews
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:01 ق.ظ

Fine knowledge. With thanks!
cialis 20 mg best price order a sample of cialis cialis purchasing cialis purchasing cost of cialis cvs cialis side effects buy cialis online legal cialis generico postepay cialis 5 mg funziona buy cialis online
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:51 ب.ظ

Fantastic knowledge. Thank you.
cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis dosage amounts cialis wir preise try it no rx cialis cialis kaufen bankberweisung legalidad de comprar cialis if a woman takes a mans cialis price cialis best cialis 5mg prix
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:48 ق.ظ

Truly lots of wonderful facts.
cialis 20mg prix en pharmacie overnight cialis tadalafil buy cialis uk no prescription cialis 5mg prix cialis dosage amounts cialis en 24 hora cialis name brand cheap click now cialis from canada cialis 5 effetti collaterali generic cialis review uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:21 ق.ظ

With thanks. Loads of postings.

viagra online cheap uk buy cheap viagra online usa buy online pharmacy viagra cheap online how to get viagra prescription online buy viagra online next day delivery buying viagra online without prescription cheap online viagra uk uk buy viagra can you buy viagra at walmart
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:01 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
cialis for sale we like it safe cheap cialis buy cialis online generic cialis levitra sublingual cialis online brand cialis nl cialis savings card how does cialis work generic for cialis wow cialis tadalafil 100mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 09:31 ق.ظ

With thanks. Good information!
look here cialis order on line generic cialis tadalafil generic cialis 20mg uk cialis 20 mg cost cialis generico postepay cialis preise schweiz if a woman takes a mans cialis sublingual cialis online cost of cialis per pill click now cialis from canada
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 10:11 ق.ظ

You have made your point extremely effectively.!
acheter cialis kamagra cialis 5 mg funziona cialis generika in deutschland kaufen link for you cialis price cialis venta a domicilio canadian drugs generic cialis only best offers cialis use generic cialis pill online buy cialis online nz 200 cialis coupon
شنبه 8 اردیبهشت 1397 12:09 ق.ظ

Incredible quite a lot of valuable info!
cialis prices in england cialis cipla best buy where do you buy cialis cialis generika prices for cialis 50mg cialis efficacit cialis tablets australia cialis tadalafil cialis 100 mg 30 tablet cialis super kamagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:19 ب.ظ

Thanks a lot, Plenty of content.

generic viagra pharmacy buy viagra online with a prescription how to buy viagra online without buy viagra over the counter buying viagra from canada rx online how to buy viagra without prescription buy generic viagra online canada viagra on prescription uk best place to buy viagra online
شنبه 18 فروردین 1397 10:12 ق.ظ

You actually explained it well!
venta cialis en espaa cialis 20mg prix en pharmacie cialis cipla best buy side effects for cialis chinese cialis 50 mg tadalafil tablets cialis pills boards cialis kaufen wo buying cialis in colombia if a woman takes a mans cialis
چهارشنبه 18 مرداد 1396 06:14 ب.ظ
You have made some good points there. I checked
on the web to learn more about the issue and found
most individuals will go along with your views on this website.
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:43 ق.ظ
This site was... how do I say it? Relevant!! Finally
I have found something that helped me. Many thanks!
سه شنبه 20 تیر 1396 11:21 ب.ظ
Hmm it looks like your website ate my first comment (it
was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm
still new to the whole thing. Do you have any suggestions for beginner
blog writers? I'd genuinely appreciate it.
سه شنبه 20 تیر 1396 11:18 ب.ظ
Hmm it looks like your website ate my first comment (it
was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm
still new to the whole thing. Do you have any suggestions for beginner
blog writers? I'd genuinely appreciate it.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:30 ق.ظ
Good information. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:42 ب.ظ
Attractive component of content. I just stumbled
upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire actually
enjoyed account your weblog posts. Any way I'll be subscribing for your augment or even I fulfillment you get admission to consistently fast.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 11:28 ق.ظ
I have been browsing online more than 3 hours today, yet I
never found any interesting article like yours. It is pretty worth
enough for me. In my opinion, if all web owners and
bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever
before.
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:31 ب.ظ
I wanted to thank you for this great read!! I absolutely loved every bit of it.
I've got you book-marked to check out new things you post…
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:34 ق.ظ
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide
credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from
a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you.
Regards!
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:05 ب.ظ
I don't know if it's just me or if everyone else encountering issues with your website.
It appears as though some of the written text within your posts
are running off the screen. Can someone else please comment and
let me know if this is happening to them too? This may be a issue with
my web browser because I've had this happen before.
Many thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی