به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه


شرح عنوان:
ماست سلها سلولهای بزرگی هستند که به تعداد زیاد در بافت همبند یافت می‌شوند و سیتوپلاسم آنها حاوی گرانولهای درشت و بازوفیل می‌باشد. این سلول ها جزو گلبول های سفید طبقه بندی می شوند. سلول های ماست و بازوفیل ها یک نقش کلیدی را در واکنش های آلرژیک سریع و نیز التهابی ایفا می کنند. وظیفه اصلی ماست سلها ذخیره واسطه‌های شیمیایی است که در جریان واکنشهای آلرژیک آنها را آزاد می‌سازند و مهمترین واسطه‌های شیمیایی مترشحه بوسیله ماست سلها هپارین و هیستامین می‌باشند. از جمله واسطه های التهابی دیگر می توان به پروتئاز و عوامل هدایت گر روی غشاء سلول(chemotactic) اشاره نمود. این سلول ها سوخت و ساز یک نوع اسید چرب با نام اسید arachidonic را نیز که روی عروق، بافت همبند، سلول های التهابی، غدد مخاطی و عضلات صاف اثر گذار است، کنترل می نمایند.
ماست سل ها در بافت همبند بوده و در جریان خون جاری نیستند.
هنگامی که فرد مستعد به آلرژی در معرض یک عامل حساسیت زا( آلرژن) قرار می گیرد، ابتدا ” ایمونوگلوبولینE” از لنفوسیت های ب آزاد می شود، اگر این افراد مجدداً در معرض همان عامل خارجی حساسیت زا قرار گیرد، ایمونوگلوبولینE به گیرنده های موجود در غشاء سلولی به نام سلول “ماست” (Mast cell) می چسبد و پس از اتصال، موادی از سلول” ماست ” آزاد می شود که به آنها ” مواد واسطه” می گویند. یکی از این مواد هیستامین نام دارد . هیستامین و سایر مواد واسطه آزاد شده بر روی مخاط بینی اثر گذارده و تغییراتی در آن ایجاد می کنند و از این رو علایم آلرژی بینی پدیدار می شود.
ماست سل هایی که در غشاهای مخاطی یافت می شوند بجای هپارین حاوی کند روایتین سولفات می‌باشند و بر این اساس ماست سلها را دو نوع متفاوت محسوب می‌کنند. لکوترین ماده دیگری است که توسط ماست سلها ترشح می‌شوند و باعث انقباض آهسته عضلات صاف می‌گردند. غشای ماست سلها حاوی رسپتورهای متعدد برای نوعی از آنتی بادی مترشحه توسط پلاسماسل به نام IgE می‌باشد. 
بازوفیل ها کوچکترین جزء در سیتوپلاسم ماست سل ها بوده و کارکرد آنها شناخته شده نیست. آنها در مغز استخوان متولد شده و پس از بلوغ و تکثیر در جریان خون آزاد می شوند. در صورت تحریک شدن در بافت ها قرار می گیرند.
هم ماست سل ها و هم بازوفیل ها دارای دانه های سیتوپلاسمی ویژه ای بوده که واسطه های التهابی را در خور ذخیره می کنند. آزاد سازی خارج سلولی این واسطه ها تحت عنوان degranulation شناخته شده و توسط عوامل زیر رخ می دهد:
- تخریب فیزیکی مانند دمای بالا، آسیب مکانیکی، اشعه یونیزه شده و ...
- مواد شیمیایی مانند سموم، زهر و پروتئاز.
- واسطه های درونی شامل پروتئاز بافتی، پروتئین های کاتیونی مشتق شده از ائوزوفیل ها (eosinophils) و نوتروفیل ها 
- مکانیزم های ایمنی وابسته یا غیر وابسته به IgE. شاید با تجمع IgE و پیوند آنها به گیرنده با تمایل بسیار بالای FcRI روی سطح این سلول ها. در حالت غیر وابسته IgE، پپتید های C5a، C3a و C4a تشکیل شده و پس از آن آزاد سازی واسطه ها آغاز می شود.
دو دسته مواد واسطه التهابی توسط سلول های ماست و بازوفیل ها ترشح می شود. واسطه هایی که در دانه های درون سلولی ذخیره شده و پس از فعال سازی ترشح می شوند شامل آمین های بیوژنیک مانند هیستامین ها، پروتئازهای خنثی، سولفات ها و هپارین ها. هیستامین های آزاد شده روی گیرنده های H1، H2 و H3 سلول ها و بافت ها عمل نموده و سریعا در خارج سلول سوخت و ساز می شوند. 
تعداد سلول های ماست و بازوفیل ها در محل التهاب افزایش می یابد. جهت دسترسی به این نواحی بازوفیل ها بایستی از خون به محل بافت مهاجرت کند. مهمترین مرحله در این فرایند چسبیدن سلول ها به غشاء رگ و قلب می باشد. چسبیدن سلول ها توسط گیرنده های چسبنده روی سطح بازوفیل و ماست سلول ها بوده و پس از اتصال با تحریک سازی سلول ها، سایتوکان (TNF- و IL-4) ترشح شده که چسبندگی را افزایش میدهد. افزایش تعداد سلول های ماست و بازوفیل ها و ترشح مواد در محل التهاب موجب از بین رفتن جراحت شده و با شدت گرفتن می تواند سبب پاسخ التهابی مزمن گردد. بنابراین دست کاری چسبندگی سلول های ماست و بازوفیل ها می تواند یک استراتژی موثر در کنترل غلبه بر پاسخ التهابی و آلرژیک است. 
سلول های ماست با آنتی بادی ایمونوگلوبین E (IgE) پوشیده شده اند. 
برخی آنتی ژن ها در گرد و غبار وجود داشته که با نفوذ به زیر پوست سلول های ماست و بازوفیل را ازبین می برند. این آنتی ژن ها به سلول های ماست چسبیده و دانه های داخل سلول را مجبور می کنند که محتویات خود را به بافت اطراف بیرون بریزند. با این کار سایر سلول های التهابی فعال شده و پوست ملتهب، قرمز و خارش دار می شود.

انواع واسطه های شیمیایی اولیه[10]

            1. هیستامین: در پاسخ ایمنی نقش مهمی ایفا می کند. هیستامین از گرانول های ماست سل آزاد میشوند.حداکثرشدت آن 15دقیقه پس از تماس با آنتی ژن رخ می دهد. اثرات هیستامین عبارتند از: قرمزی، تورم موضعی و کهیر، خارش، انقباض عضلات صاف مجاری تنفسی که باعث بروز خس خس سینه و آسم می شود. اتساع سیاهرگ های کوچک و انقباض عروق بزرگتر و افزایش ترشح معده و سلول های مخاطی که منجر به اسهال می شود.اثرات هیستامین ناشی از تحریک گیرنده هیستامین،1یاH1و هیستامین، 2 یا H2 می باشد که بر سطح انواع مختلف لنفوسیت ها، به خصوص لنفوسیت های T سرکوبگر و بازوفیل ها یافت شده است. گیرنده هایH1  عمدتاً بر سطح سلول های عضلات صاف جدار مجاری تنفسی و عروق یافت می شود. گیرنده های H2 بر سطح سلول های کناری معده یافت می شود.

            داروهای خاص را بر اساس اثراتشان بر این گیرنده ها تقسیم بندی کرده اند. 
دی فن هیدرامین (بنادریل) مثالی از آنتی هیستامین ها است که نسبت به گیرنده های 
H1 میل ترکیبی دارد در حالی که سایمتیدین و رانپتیدین بر گیرنده های H2
 عمل 
می کند و باعث مهار ترشح معده در بیماری زخم معده می شوند.

            2. عوامل جذب کننده ی ائوزینوفیل ها در آنافیلاکسی: این عامل جذب کننده که بر حرکت ائوزینوفیل ها به محل آلرژن ها اثر دارد در ماست سل ها عمل 
می کند. این عامل از ماست سل های تخریب شده آزاد می شود.

            3. عامل فعالیت کننده پلاکت: عامل فعال کننده (PAF) مسئول تجمع پلاکت ها و انفیلتراسیون گلبول های سفید در محل واکنش های افزایش حساسیت فوری می باشد. این عامل همچنین باعث انقباض برونش ها (مجاری تنفسی) و افزایش نفوذ پذیری عروق می شود.

            4. پروستاگلاندین ها: از اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل شده اند و باعث انقباض عضلات صاف، همچنین اتساع عروق و افزایش نفوذ پذیری مویرگ ها می شوند، تب و درد ایجاد شده همراه با التهاب تا حدودی به علت اثرات پروستاگلاندین ها 
می باشد.

واسطه های ثانویه[11]

            1. لکوترین ها: واسطه های شیمیایی هستند که پاسخ التهابی را آغاز می کنند. آن ها متابولیت های آزاد شده توسط ماست سل ها هستند. تجمع آن ها به عنوان ماده آنافیلاکسی آهسته رهش معروف است.لکونزین ها باعث انقباض عضلات، انقباض برونش ها و ترشح مایع مخاطی مجاری تنفسی و تاول تیپیک و گر گرفتگی پوست می شوند. در مقایسه با هیستامین، لکونزین ها 100 تا 1000 برابر در ایجاد اسپاسم برونش قوی تر هستند. تعداد زیادی از تظاهرات التهاب را می توان به اثرات لکوترین ها نسبت داد. اروهای گروه آتناگونیست لکوترین یا تعدیل کننده ها، تولید و عمل لکوترین ها را مهار کرده و مانع بروز علائم و نشانه های آسم می شود.

  

            2. برادی کینین: یک پلی پیتید است که باعث انقباض عضلات صاف برونش ها  و عروق خونی می شود. این عامل باعث افزایش نفوذ پذیری مویرگ ها و در نتیجه بروز ادم می شود. برادی کینین با تحریک رشته های سلول های عصبی باعث بروز درد 
می شود. 

            3. سروتونین: به عنوان یک منقبض کننده قوی عروق و عضلات صاف جدار برونش عمل می کند. این ماده در پلاکت ها تولید می شود.

افزایش حساسیت

            اگر چه سیستم ایمنی دفاع میزبان را در قبال عفونت ها و عوامل بیگانه به عهده دارد ولی پاسخ های ایمنی می تواند سبب آسیب و حتی بیماری شود. پاسخ ایمنی به یک آنتی ژن ممکن است منجر به حساسیت ناشی از مبارزه بر علیه آنتی ژن شود. افزایش حساسیت نشانه پاسخ های ایمنی شدید یا ناهنجار است.

            یک واکنش افزایش حساسیت، واکنش غیر طبیعی و تشدید یافته نسبت به هر نوع محرک می باشد. این واکنش معمولاً در اولین تماس با آلرژن رخ نمی دهد. بلکه این واکنش پس از حساس شدن فرد مستعد و تماس دوباره با آلرژن روی می دهد. مرحله ی حساس شدن نسبت به آلرژن، پاسخ هومورال یا تولید آنتی بادی ها آغاز می شود. واکنش های افزایش حساسیت به 4 نوع تقسیم می شوند:

 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 8 مهر 1394
شنبه 11 دی 1395 12:02 ب.ظ
من رو به زیست علاقه مند کردی داداچ خدا حفظت کنه

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات