به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه


چرا آنزیم های لیزوزومی لیزوزوم راتجزیه نمی کنند؟

1- وجود یک پوشش گلیکو پروتئین که مانند یک چتر محافظ با حضور در زیر غشای لیزوزوم ها به مقاومت غشاء در برابر آنزیم ها کمک می کند . 2- وجود پمپ پروتونی در غشاء که موجب می شودPH درمجاورت سطح درونی غشاء تا حدود 2برسد که این PH برای آنزیم های لیزوزومی نقش مهار کنندگی دارد.  

توضیح: مطالعات مونو کلونال آنتی بادی نشان می دهد که گلیکوپروتئین به مقدار زیادی در ساختمان غشای لیزوزوم وجود دارد. این پروتئین ها به شدت گلیکوزیله شده اند و به طور قابل توجهی در مقابل تجزیه توسط  هیدرولازهای اسیدی ماتریکس لیزوزوم مقاومند و لیزوزوم ها را به صورت یک مجموعه بسته نگه می دارد.

غشای لیزوزوم قابلیت تلفیق با سایر غشا ها را دارد و از مقدار زیادی لیسیتین تشکیل شده است. غشای لیزوزوم به وسیله ی آنزیمهای درون آن تا حدی گوارش می یابد اما به طور دایم ترمیم می شود. این عمل انرژی زیادی می گیرد و از آنجایی که سلول مرده نمی تواند انرژی لازم را تامین کند در نتیجه آنزیم های هیدرولازی درون لیزوزوم آزاد شده و سبب از بین رفتن اندامک ها و خود سلول می شوند.

در غشای لیزوزوم پمپ های پروتئینی وابسته بهATP وجود دارند که با مصرف انرژی پروتون H+را وارد لیزوزوم می کنند تا محیط اسیدی باpH حدود 5/4 تا 5 ایجاد کند و شرایط اسیدی برای آنزیم های هیدرولازی لیزوزوم فراهم و شیب pH را در غشای لیزوزوم بر قرار نماید که نتیجه ی آن عبارت است از pH پایین تر از 5در ماتریکس لیزوزوم است و pH بسیار کاهش یافته و حتی تا حدود 2 می رسد و این pH پایین تر از pH مناسب برای فعالیت آنزیم های هیدرولازی یعنی pH (5-4) است. در نتیجه آنزیم های هیدرولازی لیزوزوم بر روی غشای خود تاثیر ندارند. یون ها هم در این عمل محافظتی نقش دارند. غشای لیزوزوم با داشتن حامل ها پروتئینی (پرمه آز ها) خروج مواد حاصل از فعالیت تجزیه ای را امکان پذیر می کنند.

- ذخیرة گلیكوژن در كدام اندامك سلول های كبدی صورت می گیرد؟

گلیكوژن در اندامك خاصی ذخیره نمی شود و بصورت قطره ها یا دانه هایی در داخل سیتوپلاسم سلول ثابت شده اند.

 -تاندون چیست؟

تاندون همان زرد پی است كه ماهیچه را به استخوان متّصل می سازد.

-مینیسك چیست؟

مینیسك یك غضروف هلالی شكل است كه در مفصل زانو قرار دارد و اتصال دهنده استخوان ران و درشت نی ماست..

-آیا رابطۀ گیرنده های حس در گوش وزبان با نورونهای حسی ، با توجه به اینکه این گیرنده ها نورون نیستند ، سیناپس محسوب می شود؟

پاسخ :

 درمورد سیناپس در محل گیرنده های زبان و گوش، و باتوجه به اینکه این سلولهای گیرنده سلول "غیرعصبی" تمایزیافته(بعضا پوششی) هستند و نه سلول عصبی تمایز یافته، و در آنها پتانسیل عمل ایجاد نمی شود بلکه پتانسیلی به نام پتانسیل گیرنده ایجاد می شود، و با توجه به متن صریح کتاب درسی که در محل سیناپس، سلول پیش سیناپسی تنها میتواند یک نورون باشد،و این سلول پس سیناپسی است که میتواند سه حالت (نورون،ماهیچه و غده) داشته باشد، لذا در زبان و گوش محل اتصال گیرنده به نورون حسی خود سیناپس محسوب نمی شود.»

البته بر طبق منابع مرجع دیگری همچون کمپبل ، این موارد را نیز می توان سیناپس به شمار آورد چون سلول پیش سناپسی از خود یک انتقال دهنده ی عصبی آزاد می کند و بویژه در قسمت گیرنده های شیمیایی بینی گفته شده که این گیرنده ها از نوع نورونهای تمایز یافته ی دوقطبی هستند ، لذا از این دیدگاه می توان فاصله ی آنها با نورون بعدی را سیناپس محسوب کرد.

 

 - تیموس چه هورمونی را ترشح می كند؟

هورمون تیموزین كه در بلوغ و تمایز لنفوسیتهای T نقش دارد.

-آیا دوقلوهای یکسان اثر انگشت یکسانی دارند ؟

دوقلوهای همسان دارای DNA  یا ژن‌های همانند هستند و بنابراین خصوصیات جسمی یکسان دارند.آنها با وجود این شباهت جسمی می‌تواند دوستان و اعضای خانواده را به اشتباه بیندازند. اما هنگامی که نوبت به ابزارهای پیچیده‌‌تر تعیین هویت مانند آزمایش اثر انگشت می‌رسد، دیگر  کارها به این سادگی نیست و حتی دوقلوهای همسان را هم می‌شود تشخیص داد.

علت این است که تنها ژن‌ها نیستند که تعیین‌کننده خطوط ظریف سرانگشتان شما هستند.، در عوص جزئیات ظریق این خطوط مانند قله‌ها،فرورفتگی‌ها و حلقه‌های آنها که مشخص‌کننده اثر انگشت شما هستند، تحت تاثیر استرس‌های اتفاقی هستند که جنین درون رحم متحمل می‌شود.

حتی کمی تفاوت در درازای بند ناف باعث تغییر خطوط سرانگشت می‌شودبنابراین حتی در مورد دوقلوهای همسان که ژن‌هایی کاملا مشابه دارند، تفاوت‌های گریز‌ناپذیر شرایط زندگی درون رحم، باعث تفاوت در اثر انگشت‌ها می‌شود.

و  به این ترتیب تا به حال متخصصان پزشکی قانونی به هیچ دو فرد با اثر انگشت مشابه بر نخورده‌اند.

- در فرایند آلرژی ، در برخورد دوم ، آلرژن آیا فقط به پادتنهای سطح ماستو سیتها می چسبد؟

خیر ، علاوه بر این پادتنها به گیرنده های سطحی سلولهای B خاطره نیز می چسبد.

- آیا تالاموس و هیپوتالاموس بخشی از ساقه ی مغز محسوب می شوند؟

خیر تالاموس و هیپوتالاموس از مراكز بالای ساقه ی مغز هستند و جز ساقه به شمار نمی آیند.

  یك اهمیت درد :

  هرگاه یکی از بافت‌ها تخریب شوند، درد ایجاد می‌شود و همین باعث می‌شود که فرد برای برطرف کردن محرک درد، واکنش مناسب را انجام دهد. حتی فعالیت‌های ساده‌ای نظیر نشستن طولانی‌مدت بر روی برجستگی‌های نشیمن‌گاه می‌تواند باعث تخریب بافتی شود. زیرا باعث کمبود جریان خون پوستی در نقاط تحت فشار ناشی از وزن بدن می‌شود. هنگامی که پوست در نتیجه ایسکمی(کاهش خون‌رسانی ) دردناک می‌شود، شخص به‌طور طبیعی و ناخودآگاه تغییر وضعیت می‌دهد، ولی شخصی که فاقد حس درد است(مثلا پس از آسیب نخاعی) درد را حس نکرده و بنابراین تغییر حالت نمی‌دهد و این حالت باعث می‌شود که خیلی زود پوست در نقاط تحت فشار، دچار تخریب و پوسته‌ریزی شود.

- رونویسی از ژن تنظیم كننده در چه مواقعی انجام می شود؟

رونویسی از ژن تنظیم كننده كه پروتئین مهار كننده(در اپران لك) از روی آن ساخته می شود همواره به طور آهسته صورت می گیرد، یعنی حتی وقتی كه اپران روشن باشد.

- مفهوم تولیدATP در سطح پیش ماده و تولیدATP در زنجیره انتقال الكترون؟

تولیدATP در مسیر گلیكولیز به تولید ATP در سطح پیش ماده معروف است كه گروه فسفات از یك ملكول فسفات دار آلی(فسفو انول پیروات) برداشته و به ADP اضافه می شود كه نتیجه ی آن تولید ATP و پیروات است. اما در تولید ATP در زنجیره ی انتقال الكترون(فتوسنتز و تنفس سلولی) گروه فسفات از یك ملكول فسفات دار معدنی برداشته شده و به ADP اضافه می شود كه در اینجا انرژی لازم را همان الكترونهای پرانرژی كه به زنجیره وارد می شوند تأمین می نمایند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 خرداد 1394
دوشنبه 26 بهمن 1394 06:52 ب.ظ
عالیه لطفا تعداد رابیشتر كنیدوقسمتی برای پاسخ دادن به سوالات بچه ها اختصاص دهید.
مدیر جوندر وبلاگ یکی از همکاران عزیز من بخشی بنام کلینیک زیست وجود داره که هر سوالی که دارید رو میتونید اونجا مطرح کنیدو در اسرع وقت جوابش رو ببینید:
zistamooz.blogfa.com

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic