تبلیغات
به سوی المپیاد زیست - چرخه فحلی(osterous)
به سوی المپیاد زیست
بدون عینك كنكور بهbiology فکرکنیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی گیاهی از دانشگاه تهران هستم
هدفم در درجه اول ایجاد انگیزه در دانش آموزان رشته تجربی از طریق نگاهی نو به زیست شناسی است و راه اندازی کانونی برای علاقمندان به المپیاد زیست
دوست دارم از همکاران جوان و با انگیزه و آشنا به دانش روز زیست شناسی هم کمک بگیرم.
هیچ انگیزه مادی هم نداشته و ندارم. چون همیشه معتقدم غنی بودن و قانع بودن رمز رسیدن به کمال انسان است.
تا زمانی هم که وقت داشته باشم و دانش اموزان علاقمند هم وجود داشته باشند که منو تشویق کنند ادامه میدم.

مدیر وبلاگ :مدیر جون
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره تشکیل کلاس کنکوری زیست 1 برای سال سومی ها چیه؟ به شرطی که با مطالعه کامل و تست زدن در کلاس حاضر بشن و نکات ترکیبی و مفهومی کار بشه


در برخی از پستانداران، جنس ماده در دوره ی به نسبت کوتاهی از هر چرخه ی تخمدانی، به جنس نر اجازه ی جفت گیری می دهد که این دوره را فحلی می نامند. فحلی پدیده ای رفتاری است که با تأثیر استرادیول بر مغز، در نزدیکی تخمک گذاری، پدیدار می شود؛ به گونه ای که هماهنگی بسیار خوبی بین زمان جفت گیری و تخمک گذاری وجود دارد. فاصله ی زمانی بین بروز دو دوره ی فحلی را چرخه ی فحلی می نامند. طول چرخه ی فحلی برابر با طول چرخه ی تخمدان است و با مشاهده ی فحلی می توان پدیده های چرخه ی تخمدانی را بدون داشتن ابزار ویژه ای پیش بینی کرد. هر چند برخی از میمون ها فحل می شوند، اما برخی میمون ها و نیز انسان، رفتار فحلی ندارند؛ بنابراین واژه های فحلی و چرخه ی فحلی برای چنین گونه هایی به کار برده نمی شود. 

از سویی در چرخه ی تخمدانی انسان و برخی از میمون ها، پدیده ای به نام قاعدگی (خونریزی ماهیانه در زن ها) رخ می دهد که با پس روی جسم زرد آغاز می شود و برای چندین روز ادامه می یابد. بنابراین در چنین گونه هایی، واژه های قاعدگی و چرخه ی قاعدگی رایج شده است.


فعالیت تولید مثلی تحت کنترل گنادوتروپین های تولید شده توسط غده ی هیپوفیز قدامی می باشد. گنادوتروپین ها، هورمون هایی هستند که باعث تحریک غدد جنسی (گنادها) می شوند. آزاد شدن این هورمون ها، توسط هورمون آزاد کننده ی گنادوتروپین ها (GnRH) که در هیپوتالاموس تولید شده و از طریق دستگاه عروقی پورت هیپوفیزی به پایین منتقل می شود، کنترل می شود. هیپوتالاموس به تحریکات داخلی و محیطی از قبیل گرما، نور و خصوصاً طول روز موجود حساس است؛ همچنین از طریق فرومون ها به واسطه ی حضور سایر سگ های ماده و یا حیوان نر تحریک می شود. چرخه ی فحلی به واسطه ی اثر متقابل بین تحریکات، هیپوتالاموس و دستگاه تولید مثلی، کنترل می شود.فحلی، برگردان واژه ی یونانی Oestrus است که در انگلیسی آمریکایی به Estrus تغییر یافته است اما در اروپا، استرالیا، نیوزیلند و برخی کشورهای دیگر که انگلیسی بریتانیایی را به کار می برند به شکل اصلی آن یعنی Oestrus نوشته می شود. این واژه یک اسم است اما زمانی که به شکل صفت نوشته می شود آن را Oestrous یا Estrous می نویسند. 

بنابراین چرخه ی فحلی را Oestrous cycle یا Estrous cycle می نویسند. واژه ی Estrual یا Oestrual نیز در حالت صفت به کار برده می شود. در انگلیسی، واژه ی Heat مترادف با فحلی به کار برده می شود. واژه ی Oestrus از نام خانواده ی نوعی حشره ی پارازیت گزنده به نام Oestridae برگرفته شده است (حرف O تلفظ نمی شود). هنگام حمله ی این حشرات به گله های گاو و وزوز کردن پیرامون آن ها، گاوها دم های خود را به شدت تکان می دهند. پژوهشگران پیشین، رفتار گاو در زمان فحلی را به واکنش آن ها در برابر این حشرات تشبیه کرده اند و از این رو، واژه ی Oestrus را برای این رفتار تولیدمثلی پیشنهاد کردند که هم چنان نیز به کار برده می شود.در شرایط گوناگونی، چرخه های فحلی متوقف می شوند (ماده، فحل نمی شود) و چنین حالتی را Anestrus (آنستروس) نامیده اند. 

در دوران آبستنی و شیردهی به نوزاد، چرخه های تخمدان (فحلی) متوقف می شوند و ماده، به حالت آنستروس در می آید. برخی گونه ها، در زمان ویژه ای از سال فحل می شوند (تولید مثل فصلی دارند)؛ اما در دیگر زمان های سال، چرخه های فحلی آن ها متوقف می شود و گفته می شود که آنستروس فصلی دارند. تنش و برخی از بیماری ها نیز سبب آنستروس می شوند.گامه های چرخه ی فحلیچرخه ی فحلی دارای چهار گام یا دوره است: پرواستروس (Proestrus)، استروس (فحلی) (Estrus)، مت استروس (Metestrus) و دای استروس (Diestrus). گامه های اول و دوم، فاز فولیکولی و گامه های سوم و چهارم، فاز لوتئال چرخه ی تخمدانی را در بر می گیرند.

پرواستروس، زمانی آغاز می شود که تراوش پروژسترون از جسم زرد کاهش معنی داری پیدا می کند و در گونه های گوناگون از ۱ تا ۴ روز ادامه می یابد. در این دوره گزینش فولیکول های مادری برای وارد شدن به مرحله ی رشد، انجام می شود و از این رو با رشد فولیکول ها، غلظت استرادیول خون نیز به تدریج افزایش می یابد. زمانی که غلظت استرادیول به بیش ترین مقدار رسید تا سرژ گونادوتروپین ها را به وجود آورد، سبب بروز فحلی (استروس) می شود. جنس ماده، در آغاز دوره ی فحلی، تمایلی به جفت گیری نشان نمی دهد، بلکه رفتار جفت گیری به تدریج پدیدار می شود. تمایل ماده برای جفت گیری را ایستا فحلی می نامند. در این دوره است که ماده، حالتی به نام Lordosis را به خود می گیرد که ویژگی آن، کمانی نگه داشتن پشت برای جفت گیری است؛ این حالت به ویژه در برخی گونه ها مانند موش صحرایی و خوک آشکار است. طول دوره ی فحلی پستانداران یکسان نیست و دامنه آن نیز برای هر گونه می تواند بسیار متغیر باشد. در گونه هایی مانند جوندگان، طول دوره ی فحلی نزدیک به ۲۴ ساعت است و پراکنش چندانی ندارد. به طور کلی، فحلی ماده گاو ۱۸-۱۲ ساعت ادامه می یابد اما در مناطق گرم، چندین ساعت کم تر است. 

در نژادهای گوشتی گاو، فحلی کوتاه تر می باشد. در نژادهای شیری اصیل و در شرایط گوناگون، دامنه ای بین چند دقیقه تا بیش تر از ۲۴ ساعت نیز برای ایستا فحلی گزارش شده است. طول دوره ی فحلی گاومیش بین ۲۷-۵ ساعت (میانگین ۲۰ ساعت)، گوسفند ۳۶-۲۴ ساعت، بز ۴۰-۳۰ ساعت، خوک ۷۲-۴۰ ساعت و برای اسب ۸-۴ روز گزارش شده است. آشنایی با نشانه های ایستا فحلی به ویژه زمانی که قرار است تلقیح مصنوعی انجام شود، اهمیت فراوانی دارد. ناتوانی در شناسایی ماده گاوهای فحل برای تلقیح آن ها در زمان بهینه، از دشواری های مهم صنعت گاوداری در بسیاری از کشورها است.مت استروس، فاصله ی زمانی بین تخمک گذاری و شکل گیری جسم زرد است. در این دوره که در گونه های گوناگون از ۱ تا ۴ روز ادامه می یابد، غلظت هورمون های استروییدی پایین است؛ هر چند تولید پروژسترون به تدریج افزایش می یابد. غلظت های معنی دار پروژسترون در گونه هایی که جسم زرد فعال دارند، ۲ تا ۵ روز پس از تخمک گذاری دیده می شود. در برخی ماده گاوها (۴۵ درصد آن ها)، در خلال ۴۵-۳۵ ساعت پس از پایان دوره ی فحلی ( در دوره ی مت استروس) و به علت کاهش اثر استرادیول، مویرگ های اندومتریوم پاره می شوند که خون آن ها از واژن بیرون می رود و ممکن است به شکل لخته ی خون روی دم دیده شود. این پدیده را که در تلیسه ها بیش تر دیده می شود (نزدیک به ۹۰ درصد آن ها)، خون ریزی مت استروس نامیده اند که نباید آن را با خون ریزی قاعدگی در زنان برابر بدانیم. 

خون ریزی قاعدگی، در پایان دوره ی فعالیت جسم زرد رخ می دهد و در پی کاهش استروژن و پروژسترون جسم زرد است. خونریزی مت استروس، هیچ همبستگی با آبستن شدن یا نشدن گاو ندارد.
دای استروس، دوره ای است که جسم زرد کاملاً فعال و تولید پروژسترون در آن بالا است. دای استروس، در گونه هایی مانند موش و موش صحرایی که جسم زرد فعال ندارند، بین ۲-۱ روز، اما در نشخوارکنندگان، اسب و خوک بین ۱۴-۱۰ روز ادامه می یابد. گامه ی دای استروس گاو، از روز پنجم چرخه ی فحلی آغاز می شود و تا روز ۱۷-۱۶ ادامه می یابد. در گوسفند و خوک، از روز پنجم آغاز و تا روزهای ۱۴ یا ۱۵ ادامه می یابد. طول این دوره در اسب پراکنش بیش تری دارد زیرا فحلی مادیان بین ۸-۴ روز است. گامه ی دای استروس در مادیانی که روز پنجم فحلی تخمک گذاری می کنند، تزدیک به ۸ روز ادامه می یابد (تا روزهای ۱۹ تا ۲۰ چرخه ی فحلی). بنابر قرارداد، نخستین روز فحلی را به عنوان روز صفر و یا روز یکم چرخه ی فحلی در نظر می گیرند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 17 فروردین 1394
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 02:03 ق.ظ
Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or
if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to
get guidance from someone with experience. Any help would be enormously
appreciated!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 04:40 ق.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.

The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an edginess over that you wish
be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 08:38 ب.ظ
Hi there to every one, the contents existing at this web site are in fact awesome for people knowledge,
well, keep up the nice work fellows.
سه شنبه 7 دی 1395 02:06 ب.ظ
ممنون لطفابگید چه جوری باید برای المپیاد زیست ثبت نام کنم
مدیر جونبا سلام از طریق مدارس و حتما باید مدیر تایید کنه
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 06:59 ب.ظ
حالم از آهنگ روی سایت بهم میخوره.جان من آهنگ نذار.
مدیر جونسلام هر اهنگی یه سری خواهان داره!! چه میشه کرد؟
شنبه 29 فروردین 1394 10:38 ب.ظ
سلام.لطفا درباره این سوال هم مطلب بزار.اگر یک جهش ژنتیکی ساختار اولیه یک پروتعین را تغییر دهد چگونه این عمل موجب برهم خوردن فعالیت این مولکول میشود؟
مدیر جونچیزی که مشخصه وقتی ساختار اول پروتئین تغییر کنه در نهایت ساختار سه بعدی اون هم تغییر می کنه و در نتیجه فعالیت مولکول که بستگی به ساختار سه بعدیش داره هم دچار تغییر خواهد شد.
یکشنبه 23 فروردین 1394 02:37 ب.ظ
ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


محمد رضا شجریان » آلبوم غوغای عشقبازان
دایرکتوری تبادل لینک
آگهی